Poezijos vakaras su aktore Edita Užaite

Renginys
2021-08-06 / 2021-08-06
Biblioteka

Rugpjūčio 6 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyko poezijos vakaras su aktore Edita Užaite. Vakaro metu buvo skaitoma trijų poečių – amerikietės Audre Lorde, rusės Belos Achmadulinos ir lietuvės Janinos Degutytės – kūryba.

Visos poetės savo gyvenimą pradėjo panašiu laiku – prieš pat Antrąjį pasaulinį karą, tik skirtingose šalyse. Visos – garsios ir įžymios savo šalyse, o viena jų net laikoma superžvaigžde, kurios pasiklausyti susirinkdavo stadionai. Skirtingų moterų poeziją vienija ne tik moteriškos to laikmečio nuotaikos, tačiau persmelkia ir skaudžios asmeninės patirtys: rasizmas ir homofobija, sovietinė cenzūra ir persekiojimas, širdies yda ir motinos alkoholizmas.

 

Apie poetes:

Audre Lorde – amerikietė, save pristatanti kaip juodaodę, lesbietę, motiną, karę, poetę. Savo gyvenimą ir talentą poetė skyrė kovai su rasizmu, seksizmu, klasine nelygybe, heteroseksizmu ir homofobija. Jos knyga „Iš šalies, kurioje gyvena kiti žmonės“ buvo nominuota Nacionalinės knygos apdovanojimams. Pati Audre Lorde teigė, kad „žodžiai ateina iš mano gyvenimo“, taigi nei savo pažiūrų, nei seksualinės orientacijos poetė neslėpė. 1981 m. pasirodė Gay Caucus Metų knygos apdovanojimą pelniusi knyga „Vėžio žurnalai“, kurioje atvirai aprašomos poetės ligos patirtys.

Bela Achmadulina – rusė, poetės karjerą pradėjo aštuoniolikos, o po kelerių metų į jos skaitymus jau rinkdavosi masės klausytojų. Autorė išleido trisdešimt tris poezijos rinkinius, rašė esė ir apybraižas, į rusų kalbą iš daugelio kalbų vertė poeziją. Negali nesižavėti Belos Achmadulinos bohemiška dvasia ir sugebėjimu kurti tokiais laikais, kai sovietų valdžia stengėsi kiekvieną talentingą žmogų priversti tapti jų ideologijos ruporu.

Janina Degutytė – lietuvių poetė, vėlyvosios lyrikos romantikė, gerai žinoma eilėraščių vaikams autorė. Bet… ar tikrai? Ar skaitytojai numano, kad būdama septynerių Janina Degutytė užsiėmė visais įmanomais darbais, kad galėtų išlaikyti save ir savo alkoholikę motiną? Kiek užslėptos jėgos jos eilėraščiuose apie jaunystę ir gėlės žiedus, kurie jos biografijos šviesoje įgauna visai kitą reikšmę ir prasmę.

 

Apie skaitovę:

Edita Užaitė – gerai žinoma teatro, kino ir televizijos aktorė, laidų vedėja. Teatro scenoje ir kine aktorė yra sukūrusi per 20 vaidmenų. Dirbo su žinomais Lietuvos teatro režisieriais, vaidino keturiuose lietuviškuose kino filmuose. Du kartus buvo nominuota „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimui.

 

Veiklą remia Lietuvos kultūros taryba.

 

Komentarai