Vasario 16-osios Akto Signatarų autografai profesoriaus Liudo Mažylio kolekcijoje

Paroda
2023-02-28 / 2023-02-28
Didžioji skaitykla

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Didžiojoje skaitykloje eksponuojama Europos Parlamento nario prof. Liudo Mažylio paroda „Vasario 16-osios Akto Signatarų autografai profesoriaus Liudo Mažylio kolekcijoje“.

Paroda bibliotekoje bus eksponuojama nuo iki vasario 26 d.

Vasario 16-osios Akto originalo atradėjas prof. L. Mažylis šalia savo pagrindinių darbų Europos Parlamente neapleidžia ir istorinės atminties temų. „Šiemet minime 105-ąjį Lietuvos gimtadienį. Džiaugiuosi, jog Vasario 16-ajai ir išskirtinėms Signatarų asmenybėms skirtą parodą pristatysiu Šiauliuose, kad turiu galimybę susitikti su tautiečiais ir kartu paminėti mums svarbią progą“, – teigia prof. Liudas Mažylis. Akto atradimas Berlyne profesorių paskatino toliau gilintis į Signatarų asmenybes, jų veiklą įvairiais gyvenimo laikotarpiais. O pirmieji autografai asmeninėje prof. L. Mažylio kolekcijoje atsirado kur kas anksčiau, dar 2015 m., kai juos aptiko savo šeimos archyve.

„Pirmojo pasaulinio karo šimtmečio proga senelių sukauptame dokumentų archyve atlikau reviziją ir atradau keletą signatarų parašų. Nuo to viskas ir prasidėjo. O nuo 2015 metų kolekcionuoju Vasario 16-osios Akto Signatarų autentiškus autografus“, – pasakoja EP narys prof. L. Mažylis. Parodoje atsiskleidžia mažiau žinomos arba netikėtos detalės apie Signatarų biografijas, asmenybes. Net septyniolikos Nepriklausomybės Akto signatarų pėdsakus profesoriui susekti pavyko, kitų trijų – Donato Malinausko, Jurgio Šaulio ir Jono Vailokaičio – pritrūko, kad visų dvidešimties tuometinės Lietuvos Tarybos narių autentiški autografai būtų surinkti į vieną kolekciją.

Anot Liudo Mažylio, šioje parodoje eksponuojami laiškai ir kitokie dokumentai, atskleidžiantys išskirtines asmenybes neeiliniuose vaidmenyse. „Per Signatarų asmenines patirtis galime suprasti ir mūsų modernios valstybės, visuomenės raidą, geriau pažinti tą laikotarpį, kai buvo priimtas svarbiausias mūsų valstybės dokumentas, – sako prof. L. Mažylis. – Man kiekvienas iš dvidešimties Signatarų atrodo išskirtinis, labai nusipelnęs tautai ir valstybei.“

Prof. L. Mažylis tikisi, kad pavyks atkurti įvairialypius, galbūt ir primirštus mūsų Signatarų asmenybių bruožus, ryškų tų žmonių indėlį, kuris šiandien mums leidžia džiaugtis laisve. „Lietuvos Taryba su 20-ies Signatarų parašais prieš 105 metus priėmė Nutarimą dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Šiame dokumente nėra žodžio „laisvė“, bet kiekvienas lietuvis be jokios abejonės pasakytų: tai apie laisvę. Būtent Nepriklausomos Lietuvos idėja, įamžinta Vasario 16-osios tekste, mūsų tautai suteikė stiprybės ir vilties išgyvenant sunkumus bei drąsos atkurti Nepriklausomybę 1990-aisiais, – teigia prof. L. Mažylis. – O vykstant žiauriam Rusijos karui prieš Ukrainą savo laisvę turime vertinti dar labiau.“

I. Slonksnytės nuotr.

Komentarai

Skip to content