Rūta Staliliūnaitė – „nepaprastai paprasta“ aktorė

Informacija
2018-01-22 / 2018-01-29
Meno ir muzikos skaitykla

Ar žinai, kad viena ryškiausių visų laikų lietuvių teatro žvaigždžių aktorė Rūta Staliliūnaitė gimė Šiauliuose 1938 metais sausio 21 dieną. Teatro primadona kūrė vaidmenis Kauno valstybiniame dramos teatre, vėliau, savo noru palikusi teatrą, kūrė literatūros skaitymų programas, poezijos vakarus, dalyvavo bendruose literatūros ir muzikos projektuose. Už aukštąjį teatro meną, už vaidmenis, tapusius Lietuvos teatro simboliais (Barborą, Kleopatrą, Norą, Jurgą, Mortą ir kt.), aktorei skirta Nacionalinė kultūros ir meno premija, o už viso gyvenimo nuopelnus Lietuvos teatrui – Auksinis scenos kryžius. Gegužės 9-ą bus septyneri, kai Rūta iškeliavo Anapilin.

R. Staliliūnaitė yra sakiusi, „kad teatras yra jos didžioji meilė, o tikrieji namai – tai jos tvirtovė, į kurią žiūrovams bilietai neparduodami“.

„Nepaprastai paprasta, talentinga ir paslaptinga“ – tokią ją prisimena kolegos, bičiuliai, kraštiečiai – Pašušvio miestelio (Radviliškio r.) žmonės – atsiminimų, straipsnių, pokalbių knygose.

2014 m. pasirodė atsiminimų apie legendinę scenos karalienę knyga „Rūta Staliliūnaitė: aš esu Barbora“, sudaryta šiauliečio Svajūno Sabaliausko. Kartu su knyga išėjo kompaktinė plokštelė, tad galima paklausyti aktorės skaitomų eilių, Vytauto V. Landsbergio kūrybos.

2017 m. išleista aktorės rankraščių ir laiškų knyga „Nejaugi tai buvo: straipsniai, pokalbiai, laiškai“. Rinkinį sudarė ir archyvinėmis aktorės gyvenimo nuotraukomis pasidalijo bibliotekininkė Dainuolė Kazlauskienė. „Pagarbos mūsų kultūrinei praeičiai… Dėmesio ir meilės jos didiesiems talentams, šiuo atveju – Rūtai Staliliūnaitei“, – to skaitytojams linki knygos sudarytoja Dainuolė Kazlauskienė.

Daugiau apie garsią teatro ir kino aktorę sužinosite perskaitę šias knygas, jas rasite abonemente. Paklausyti R. Staliliūnaitės skaitomų eilių galite užsukę į Meno ir muzikos skaityklą. Čia saugomas archyvinių įrašų rinkinys „Valanda kai esi…“ (1978, 2 CD) iš kompaktinių plokštelių kolekcijos „Lietuvių aktorių balsai“ albumų serijos „Dedikacijos“.

Danguolės Gaubienės inf.

Komentarai