Vasario 6–10 dienomis daugelyje pasaulio šalių buvo minima 20-oji Saugesnio interneto diena! Šios iniciatyvos tikslas – atkreipti įvairaus amžiaus auditorijos dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje taip pat vyko šviečiamųjų saugesnio interneto veiklų. Dauguma šių veiklų šiais metais buvo orientuota į jaunus žmones, moksleivius, studentus, kurie aktyviausiai naudojasi socialiniais tinklais ir kitomis medijomis. Todėl šiai amžiaus grupei žinios, kaip būti saugiems interneto platybėse, yra aktualiausios.
9–12 klasių moksleivius biblioteka kvietė į kritinio mąstymo dirbtuves „Info pinklės“. Moksleiviai kritinį mąstymą lavino žaisdami naują Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos stalo žaidimą „Populistas“. Žaidimo tikslas – analizuoti logines klaidas, skatinti mąstyti, kritiškai vertinti ir abejoti informacija, su kuria susiduriame socialinėse medijose ir kitose žiniasklaidos bei informavimo priemonėse. Šis žaidimas naudingas ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems, kurie nori geriau išmanyti medijų ir informacinio raštingumo subtilybes, taip pat tiems, kurie stengiasi išmokti kritiškai vertinti gaunamą informaciją. Žaidimo pagrindinė ašis – citatos, kurias renkant buvo siekiama užtikrinti temų įvairovę, todėl žaisdami rasite citatų, susijusių su sveika gyvensena, populiariąja kultūra, donoryste, žmogaus teisėmis, migracija, ekonomika, politika ir kitomis temomis. Jei norite išbandyti žaidimą – galite jį pasiskolinti į namus užsukę į Vaikų abonementą arba internetu www.ibiblioteka.lt (būtina turėti skaitytojo pažymėjimą). Norinčius išbandyti žaidimą bibliotekoje kviečiame į Jaunimo ir edukacijų erdvę (III a.).
Moksleivių sąmoningumą ir gebėjimą atsirinkti informaciją skatino specialiai šiai progai sukurtos moksleivių komandinės varžytuvės „Valanda be interneto – kol dar nebuvo Google“, kuriose visą savaitę dalyvavo 7–12 klasių moksleivių komandos. Jaunuoliai turėjo atsisakyti visų išmaniųjų priemonių ir atlikti užduotis remdamiesi tik bibliotekos lentynose randama literatūra. Šiuolaikiniam jaunimui tai rimtas iššūkis, pareikalavęs gerokai pasukti galvą ir prisiminti, kaip reikia naudotis žinynais, enciklopedijomis, literatūros rodyklėmis ir pan.
Paliesta ir kita jautri medijų tema – patyčios internete. 10–12 klasių moksleiviai žiūrėjo filmą apie patyčias, o po peržiūros diskutavo tema „Patyčios internete – kur yra žodžio laisvės ir atsakomybės riba?“. Taip pat visą savaitę lankytojai buvo kviečiami dalyvauti specialiose nemokamose konsultacijose, kuriose galėjo sužinoti, kaip saugiau naudotis socialiniais tinklais, kaip atpažinti galimas grėsmes ir rizikas internete, kaip saugiai dalytis dokumentais, kurie informacijos šaltiniai patikimiausi, gauti atsakymus į kitus jiems aktualius klausimus. Konsultacijas vedė ŠAVB lektorė Jolita Rimeikienė.
I. Slonksnytės nuotr.