Savanorystės bibliotekoje patirtis

Projektas
2021-09-05 / 2021-09-05
Biblioteka

Nuo 2015 m. vykdomas Jaunimo užimtumo iniciatyvos ir Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamas projektas „Atrask save“. Biblioteka yra viena iš šio projekto partnerių ir mielai priima savanorius, norinčius padėti bibliotekos darbuotojams, prisidėti prie kultūrinės veiklos ir taip kelti savo kompetenciją, įgyti patirties. Bibliotekoje savanoriavo šio projekto dalyvė Gabrielė Mikėnaitė. Norime pasidalyti jos įspūdžiais ir atsiliepimais apie bendradarbiavimą su biblioteka:

Esu iš tų jaunuolių, kurie tvirtai nežino, kokiu keliu eiti toliau, todėl nusprendžiau išmėginti projekto „Atrask save“ siūlomą savanorišką tarnybą.

Organizacijų, kurios priima savanorius, – apstu, tad rinktis tikrai buvo iš ko. Laisvalaikiu labai mėgstu skaityti, todėl bibliotekos duris tenka varstyti itin dažnai. Tad pamaniau, kad būtų smagu susipažinti su bibliotekos „virtuve“, pažvelgti į viską iš vidaus. Taip pat buvo smalsu patikrinti, mitas ar tiesa, kad bibliotekos darbuotojos tik sėdi ir skaito knygas. Todėl pasirinkau savo, kaip skaitytojos, itin mėgstamą Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąją biblioteką.

Pirmiausia mane nustebino labai šiltas ir draugiškas kolektyvas. Kiekvieną dieną būdavo malonu sugrįžti, tad savanorystės laikas pralėkė akimirksniu, ir dabar dėl to šiek tiek liūdna. Visa veikla prasidėjo nuo pažinties su skyriais, jų veikla. Teko lankytis ir padėti Vartotojų aptarnavimo skyriuje: Abonemente, taip pat Meno ir muzikos, Amerikos ir Didžiojoje skaityklose. Išvardyti visa, ką teko nuveikti, būtų šiek tiek keblu, nes kone kasdien susidurdavau su naujais iššūkiais ir darbais. Pradėjau nuo kopijavimo ir skenavimo paslaugų, išmokau įrišti spaudą (laikraščius), prisidėjau ir prie leidinių nurašymo, naujų knygų įvedimo į sistemą proceso. Vėliau teko aplankyti ir kitas miesto bibliotekas išnešiojant „paklydusius“ leidinius, skaitytojams išduoti ir priimti grąžinamas knygas, atsakyti į visus klausimus, o pačiai pristigus žinių, kreiptis į koleges ir drauge ieškoti atsakymų. Taip pat galiu paminėti ir konsultacijas apie leidinių paiešką internetinėje bibliotekos svetainėje, pagalbą skaitytojams surasti reikalingą leidinį lentynose, užsakymų ir rezervuotų knygų paieškas.

O jei paklaustumėte, ką man davė savanorystė, trumpai ir paprastai atsakyčiau – daug, labai daug. Visą šį savanorystės laikotarpį pavadinčiau kelione. Kelione savęs pažinimo link. Ir galiu pasakyti, man puikiai sekėsi. Ne tik geriau pažinau save, bet ir tobulinau tam tikras kompetencijas, mokiausi save motyvuoti ir laikytis įsipareigojimų. O labiausiai džiaugiuosi tuo, kad pagaliau įveikiau ar bent sumažinau viešojo kalbėjimo baimę. Anksčiau į klausimą ar naujo pašnekovo mintis atsakydavau tik šypsena, o dabar mielai įsitraukiu į diskusiją, nebijau išreikšti savo nuomonės, pastebėjimų. Pati nustebau, kai vienai lankytojai savo nuožiūra pasiūliau knygą, o ši po keleto dienų grįžo ir pasakė, kad siūlyta knyga tikrai patiko. Likau labai pamaloninta.

Taigi pasirinkusi savanorystę visai nesigailiu. Priešingai, labai džiaugiuosi tokiu savo poelgiu, nes tai man padėjo išeiti iš savo komforto zonos, atrasti naujų savybių, bendravimą paversti malonumu. Ir tai man didžiausias laimėjimas! Taip pat neatmetu galimybės ateityje sieti karjeros su biblioteka, nes man čia labai patiko. Beje, galiu patikinti, kad dažnai girdimas ir kitų įsivaizduojamas požiūris, kad bibliotekininkės nieko neveikia, tik sėdi, laukia lankytojų ir skaito knygas, viso labo tėra mitas. Veiklos ir įdomybių apstu, išmėginkite patys!

O visus jaunuolius, norinčius, bet galbūt dvejojančius ar bijančius, labai drąsinu išmėginti savanorystę. Tai tikrai neskausmingas procesas, kuris praplečia akiratį, leidžia geriau pažinti save ir kitus, suteikia emocinį pasitenkinimą, savirealizaciją, darbinę patirtį, naujų socialinių ir profesinių įgūdžių. Tad nedvejokite!

Projekto „Atrask save“ dalyvė savanorė Gabrielė Mikėnaitė

Komentarai