Šiuolaikinės kultūros refleksija ir moters vaidmuo meno įtakai su Egle Ridikaite ir Agne Narušyte

Renginys
2023-09-29 / 2023-09-29
Didžioji skaitykla

Rugsėjo 29 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje sulaukėme Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureačių Eglės Ridikaitės ir Agnės Narušytės. Eglė ir Agnė bibliotekos lankytojus pakvietė į diskusiją apie moters vaidmenį meno ir, apskritai, kultūros įtakai. Pristatyta ir nauja knyga LIETUVOS MENININKĖS (Kitos knygos, 2022), kurios viena iš bendraautorių – Agnė Narušytė.

Agnė Narušytė – dailės ir fotografijos kritikė, kuratorė, Vilniaus dailės akademijos profesorė, Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslo darbuotoja, savaitraščio „7 meno dienos“ redaktorė, nuolat rašanti komentarus LRT radijo laidai „Kultūros savaitė“. A. Narušytei Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija 2021 metais skirta už vertybišką šiuolaikinės kultūros refleksiją.

Menininkė Eglė Ridikaitė išsiskiria savita tapybos koncepcija ir monumentalia kasdienybės poetika. Į paveikslus perkeldama jai svarbius, o kitiems nereikšmingus radinius ji prikelia bendras patirtis kaip kodą susikalbėti. 18 dalių ciklas „Palikimas (babutas skarialas)“ 2014 m. meno mugėje „Art Vilnius“ E. Ridikaitei pelnė geriausios menininkės titulą. 2018 m. Vyriausybės kultūros ir meno premija įvertintas 25 paveikslų ciklas „Kultūringos grindys“ įkvėpė vilniečius patyrinėti XIX a. pabaigos–XX a. pradžios pastatų laiptinių istorijas. 2020 m. Eglė Ridikaitė tapo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate „už kultūros paveldo aktualizavimą šiuolaikinėje tapyboje“ – ne tik lietuviško, bet ir žydiško, ne tik istorinio, bet ir šiandieninio.

Pašnekovės renginio metu diskusijoje palietė Lietuvos meno istorijai gana skaudžią temą – meno lauke tarpukariu ir sovietmečiu ignoruotas moteris kūrėjas ir jų darbus, kurių nepaminėjus neįmanoma perprasti Lietuvos vizualiųjų menų visumos.

Taip pat su žiūrovais Agnė pasidalijo patirtomis įsimintiniausiomis akimirkomis, metikėtai atrastais kūriniais, istorijomis ir menininkėmis moterimis, kurias teko tyrinėti renkant medžiagą knygai.

 

Šis renginys – ŠAVB projekto „Lietuvos nacionalinių meno ir kultūros premijų laureatai Šiauliuose“ renginių ciklo dalis. Projektą iš dalies finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.

 

T. Pauliuščenkos nuotr.

Renginio akimirka Renginio akimirka

 

Komentarai

Skip to content