Ukraina šiandien: istorija, karo dienoraščiai, autentiškos patirtys

Paroda, Virtuali paroda

2022 m. vasario 24 d. Rusijai pradėjus naują grobikišką invaziją į Ukrainą, ši šalis atsidūrė viso pasaulio žiniasklaidos dėmesio centre. Nuo karo pradžios išaugo ir susidomėjimas knygomis apie Ukrainą. Žmonės domisi Ukrainos istorija, naujausiais karo įvykiais ir prisiminimais. Bando suprasti tai, kas dabar dedasi pasaulyje. Lietuvoje įsikūrė nemažai nuo karo bėgančių ukrainiečių, tad atsirado ir knygų ukrainiečių kalba paklausa.

Kviečiame aplankyti virtualią spaudinių parodą „Ukraina šiandien: istorija, karo dienoraščiai, autentiškos patirtys“ ir pažinti narsią Ukrainos tautą. Siūlome ukrainiečių ir lietuvių rašytojų knygas, išleistas per pastaruosius metus.

Visus leidinius rasite Abonemente. Užsisakyti ar rezervuoti galima internetu: https://ibiblioteka.lt/metis/

Rudenka Zelenskis . – Vilnius : Alma littera, 2022. – 299 p

„Zelenskis” – pirmoji ir kol kas vienintelė Ukrainos prezidento biografija. Žinomas Ukrainos žurnalistas ir knygų autorius Serhijus Rudenka pasakoja apie skirtingus Volodymyro Zelenskio gyvenimo etapus, pradedant jo vaikyste Kryvyj Rihe ir baigiant 2022 metų Rusijos ir Ukrainos karu.

Tai istorija žmogaus, kuris, neturėdamas politinės patirties ir reikalingų žinių, pažadėjo ukrainiečiams pakeisti jų gyvenimą. Istorija žmogaus, kuriuo patikėjo 13,5 milijono rinkėjų. Žmogaus, supratusio, kad didžiulis pasitikėjimas – tai ir milžiniška atsakomybė. Tai istorija žmogaus, priėmusio Vladimiro Putino iššūkį ir šiuo sunkiu metu tapusiu Ukrainos valstybės vadovu.

Vytautas. Sinica. Ukrainos karo pamokos. – Vilnius : Valstybingumo studijų centras, 2023. – 206 p.

Rusijos agresija Ukrainoje ar bent jos mastas nustebino daugelį stebėtojų Lietuvoje ir pasaulyje. Praėjus lygiai metams po invazijos, nebeturime teisės stebėtis. Turėtume būti permąstę šio karo pamokas: ne tik paties Rusijos puolimo istorines ir ideologines priežastis, bet ir Vakarų laikysenos motyvus, Ukrainos pasipriešinimo sėkmės formulę, skubiausias išvadas, kurias, norėdama išlikti, privalo padaryti Lietuva.

Šioje knygoje „Ukrainos karo pamokos”, kurią sudaro įvairių autorių tekstai ir interviu, aptarti politiniai, kariniai, istoriniai, tapatybiniai ir kiti Ukrainos karo aspektai

Oksana Zabuzhko. Užmirštų „sekretų“ muziejus. – Vilnius : Alma littera, 2023. – p.

Romane autorė pasakoja kelių kartų istoriją, apimančią septynis dešimtmečius – nuo Ukrainos pokario kovų iki Oranžinės revoliucijos, pasibaigusios V. Juščenkos pergale. Tai dramatiška ir sudėtinga meilės, aistros, draugystės ir mirties saga. Jos centre – trys moterys, kurias sieja pamažu į paviršių kylančios praeities paslaptys.

Garsi televizijos žurnalistė Daryna atsitiktinai randa seną Ukrainos sukilėlių armijos kovotojos Olenos Dovhan nuotrauką. Oleną 1947 metais nužudė Stalino agentai. Suintriguota fotografijos, Daryna imasi kurti dokumentinį filmą apie šios moters likimą – tarytum atkasti seniai užmirštą vaikystės „sekretą” – ir atveria duris į praeitį, nė nenumanydama, kaip tai pakeis jos pačios gyvenimą.

Palmyra Galkontaitė, L. Šlipavičiūtė Ištrūkusios iš pragaro : 16 ukrainiečių moterų karo patirčių. Autentiškų, unikalių ir sukrečiančių . – Vilnius : Alma littera, 2023. – 189 p.

„Ištrūkusios iš pragaro” – kitoks pasakojimas apie karą. Pasakojimas iš pirmų lūpų. Iš moterų, kurios visa tai patyrė ir tebepatiria, kasdien melsdamosi už Ukrainoje likusių artimųjų ir mylimųjų gyvybes. Tai pasakojimas žodžiu ir vaizdu – karo pabėgėlių portretais, sukurtais kalbantis su jomis ir tuo pačiu metu gyvai eskizuojant. Šios moterys atsivėrė, kad papasakotų savo istorijas, o tai, kas liko nepasakyta, slypi veiduose, tarsi tylūs, užšifruoti laiškai, kiekvienam atsiskleidžiantys savaip.

Arūnas Kumpis. Ukrainos karo audrose : savanorio iš Lietuvos dienoraštis . – Vilnius : Briedis, 2023. – 315 p. 

„Ukrainos karo audrose” – tai autentiškas savanorio iš Lietuvos dienoraštis, rašytas keturių misijų laikotarpiu karščiausiuose taškuose.

Knygoje išsamiai, diena po dienos ir be jokių pagražinimų aprašomos užduotys, kuriose autoriui teko asmeniškai dalyvauti, taip pat kareiviška buitis, laimėjimai bei netektys. Daug dėmesio skiriama naudojamos ginkluotės ir taktikos aprašymui. Įspūdį sustiprina chronologiška tvarka pateikiamos originalios nuotraukos, žemėlapiai, priešo perimtų pokalbių išklotinės, taip pat nuorodos į vaizdo medžiagą.

Giedrius Petkevičius. Kruvinos saulėgrąžos : Rusijos-Ukrainos karo dienoraštis. – Vilnius : Alma littera, 2023. – 379 p.

Karas visuomet ateina netikėtai. Jis sukrečia, supurto. Jis žudo ir luošina. Kartu sutelkia ir skatina tikėjimą šviesesniu rytojumi. Karas keičia kovojančius žmones, tautas, retkarčiais – visą pasaulį.

Šis karo „anatomo” dienoraštis skirtas tiems, kurie ieško ginkluotės, karo taktikos aprašymų ir strateginės analizės užuomazgų. Aštri autoriaus plunksna perteikia ir stingdantį nerimo jausmą, ir bundančią viltį, ir karo sėkmės džiaugsmą.

Stanislav Asejev. Šviesusis rytojus : vieno konclagerio istorija . – Kaunas : BigBookTalk, 2023. – 206 p.

Knygoje ukrainiečių žurnalistas ir rašytojas Stanislavas Asejevas išsamiai ir jautriai aprašo asmeninę patirtį 2015-2017 m. kalint Rusijos saugumo tarnybų įsteigtame „Izoliacija” pavadintame kalėjime Donecke – Rusijos kontroliuojamame mieste.

Rusijos Federacijai užpuolus Ukrainą, nuo 2022-ųjų vasario pranešta apie daugybę neteisėtų sulaikymų ir nusikalstamos veikos atvejų Rusijos pajėgų užimtuose Ukrainos miestuose ir kaimuose. Šie ir kiti Rusijos kariškių įvykdyti karo nusikaltimai byloja apie genocidinį šio karo pobūdį, atskleisdami ukrainiečių, priverstų gyventi okupuotose zonose, patirtą siaubą. Įtikinamas, išskirtinis S. Asejevo pasakojimas atskleidžia nežmonišką Rusijos pajėgų elgesį okupuotose Ukrainos teritorijose.

Algirdas Kumža. Oranžinis romanas : ambasadoriaus užrašai . – Vilnius : BALTO leidybos namai, 2022. – 239 p.

Tai knyga apie šalį, į kurią dabar nukreiptos viso pasaulio akys. Apie jos žmones, kurių kovingumu ir narsa nepaliaujame stebėtis. Tai knyga apie valstybę, kurioje vyksta nuožmi kova ir už mūsų laisvę.

Parašė knygas: „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“, „Kuksando. Kelio knyga“ ir „Rasa. Po angelo sparnu“.

Anne Applebaum Raudonasis badas :Stalino karas prieš Ukrainą . – Vilnius : Tyto alba, 2023. – 462 p.

„Raudonasis badas. Stalino karas prieš Ukrainą” – įtaigus ir negailestingai atviras istorinis pasakojimas apie vieną niekšiškiausių Stalino nusikaltimų, kurio padariniai juntami iki šiol, Rusijai ir vėl kėsinantis į Ukrainos nepriklausomybę. Ši knyga – tai ciniško melo ir abejingumo industrijos, kerojusios Sovietų Sąjungoje per visą jos būtį, skerspjūvis, o nūdien dar ir hėgeliškas įspėjimas visiems ir kiekvienam: jeigu iš istorijos nepasimokome, istorija kartojasi.

A. Applebaum – amerikietė žurnalistė ir istorikė, aštuonių solidžių knygų autorė. Knyga „Gulago istorija” pelnė jai, be kitų, prestižinę Pulitzerio premiją, o „Geležinė uždanga” buvo apdovanota Cundillio premija.

Serhii Plokhy. Europos vartai : Ukrainos istorija . – Vilnius : Briedis, 2022. – 370 p.

Ukrainiečių kilmės amerikiečių istorikas Serhijus Plokhyjus knygoje „Europos vartai. Ukrainos istorija“ veda skaitytoją dramatiškais protėvių žemės istorijos vingiais nuo seniausių laikų iki XXI amžiaus.

Knygos puslapiuose pasakojama apie cariniais laikais vykdytą ukrainiečių rusinimą, tautinį atgimimą, mėginimą XX a. pirmojoje pusėje sukurti nepriklausomą valstybę, taip pat apie sovietizavimą ir kraupųjį Holodomorą, Stepano Banderos asmenybę ir pokario rezistenciją, apie „Krymo klausimą“ ir nepriklausomybę subyrėjus SSRS, galiausiai apie kilusį kruviną karą su agresore Rusija.

Valerii Markus. Karo pėdsakais : autobiografinis romanas. – Kaunas : Obuolys, 2022. – 412 p.

Romane, paremtame asmenine patirtimi ir išgyvenimais, V. Markus  pasakoja apie virsmą kitu žmogumi, asmenybe. Pradėjęs karą vos dvidešimties, nueina ilgą ir be galo sunkų kelią, nuo bukos karo mašinos, iki tapimo Ukrainos patriotu ir savo šaknų suvokimo.

Tekste išdėstyta apie 100 QR kodų, leisiančių pasinerti į knygoje aprašytus įvykius.

Michail Zygar : Karas ir bausmė: Rusijos įsiveržimo į Ukrainą istorija . – Vilnius : Briedis, 2023. – 402 p.

Knygoje „Karas ir bausmė. Rusijos įsiveržimo į Ukrainą istorija“skyrius po skyriaus autorius Michailas Zygaris pasakoja, kaip Rusijos valdovai siekė išlaikyti Ukrainą, neigė ukrainiečių tautos egzistavimą, niekino jų kalbą bei kultūrą, kraujyje skandino bet kokį pasipriešinimą. Senųjų imperialistinių mitų apsėstas buvęs KGB karininkas Putinas nuosekliai tęsė ir tebetęsia šią politiką. Deja, nemažai Rusijos piliečių vis dar remia savo lyderio kursą.

Autorius viliasi, kad ateities rusų kartos su siaubu ir gėda prisimins karą, kurį sukėlė Putinas. Tačiau tam reikia viena – dabartinė karta turi pripažinti kaltę ir prisiimti bausmę.

Serhij Žadan. Internatas : romanas. – Vilnius : Kitos knygos, 2021. – 291, p.

„Internatas” – tikrais įvykiais paremtas romanas apie karą Donbase ir jame atsidūrusį daug galios neturintį žmogų.

Ukrainiečių kalbos mokytojas Paša keliauja per fronto liniją pasiimti sūnėno iš internato. Pavojingos kelionės metu jis priverstas permąstyti savo pažiūras ir pasirinkti, į kurią pusę stoti.

Leisgyvis senukas su ką tik iš mokyklos parbėgusia anūke, paskubomis svetimus kailinius užsimetusi ir gatvėje atsidūrusi Vira, kita kiek isteriška moteriškaitė, kažkodėl įsikibusi tuščio lagamino, – kiekvienas jų turi savitą įvykių versiją. Surasti vieną tiesą tampa sunku. Ar tai išvis įmanoma?

Serhijus Žadanas (gim. 1974) – šiuolaikinis ukrainiečių prozininkas, poetas, publicistas, Lietuvių skaitytojams autorius pažįstamas iš kūrinio „Depeche Mode” .

Liubka Karbidas : romanas . – Vilnius : Sofoklis, 2021. – 223 p.

„Karbidas” – romanas apie kontrabandą ir kontrabandininkus. Apie moderniąją Europą ir tuos, kurie veržiasi įveikti jos sienas. Apie idealizmą ir pragmatizmą. Apie pralaimėjimą.

 Istorijos mokytojas Tisas – savotiška ukrainiečių nacionalistų parodija. Mokytojas patriotas gyvena autoriaus pramanytame Užkarpatės mieste Vedmedive. Jis sugalvoja genialų planą – iškasti tunelį, kuriuo tautiečiai išeis į Europą: taip jie pagaliau integruosis į Europos Sąjungą. Tegu ir nelegaliu tuneliu – svarbiausia, kad išauš diena, kai ukrainiečiai laisvai judės tarp valstybių be jokių sienų ir muitinių.

Tai juokingai graudus pasakojimas apie valstybių sienas, patriotizmą, integraciją ir apie buvusios Austrijos-Vengrijos imperijos tautų istoriją ir santykius.

Andrij Liubka – ukrainiečių rašytojas, poetas, eseistas, vertėjas Verčia lenkų, kroatų, serbų ir anglų poeziją bei prozą į ukrainiečių kalbą.

Komentarai

Skip to content