Valerijos Vijos Tarabildienės darbų paroda „Ekslibrisai – tai dovana“

Paroda
2021-10-11 / 2021-10-11
Meno ir muzikos skaitykla

Bibliotekos Meno ir muzikos skaitykloje (III a.) eksponuojama Valerijos Vijos Tarabildienės darbų paroda „Ekslibrisai – tai dovana“.

Paroda veiks iki spalio 6 d.

Valerija Vija Tarabildienė gimė 1942 m. rugsėjo 13 d. Šiauliuose. 1960–1967 m. studijavo monumentaliąją tapybą Vilniaus dailės institute (dabar VDA). Nuo 1968 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Sukūrė per 20 sieninės tapybos darbų interjeruose. Surengė 30 personalinių parodų. Tarptautinių akvarelės bienalių „Baltijos tiltai“ dalyvė. Jos akvarelinės kompozicijos įvertintos premijomis Tarptautinėje akvarelės trienalėje (Ryga, 2001), Vilniaus dailės muziejaus ir Čiurlionio galerijos (Čikaga) konkurse „Lietuvos kelias“ (2005), Sidabriniu garbės ženklu 7-oje pasaulio žemaičių parodoje „Saulės mūšio metai“ (2016).

Visada patiko grafika. Šalia tapybos, akvarelės kurdavau ir grafikos darbus. Esu išbandžiusi daugumą grafikos technikų, išskyrus litografiją. Mažoji grafika – ekslibrisas – sudomino tuo, kad tai gali būti dovana draugui ar giminaičiui. Taip pat tuo mažu kūrinėliu gali pažymėti kokį nors svarbų istorinį įvykį. Dažniausiai juos kurdavau oforto technika, kartais mišria arba linoraižinio technikomis. Kadangi esu tapytoja, dažnai mano ekslibrisai turi keletą spalvinių variantų. 

Pirmąjį ekslibrisą 1968 m. sukūriau nuostabiai dainininkei Beatričei Grincevičiūtei. Ji, lydima aktoriaus Laimono Noreikos, dažnai lankydavosi dailininkės Domicelės Tarabildienės namuose, kur ir mes su šeima tuo metu gyvenome. Beatričė – nuostabus žmogus. Norėjau jai įteikti dovaną. O kad ji, palietusi pirštais galėtų pamatyti tą mano darbelį, sukūriau baltu reljefu. Spalva čia nebūtų turėjusi jokios reikšmės.

1971 m. esu sukūrusi reljefinį ekslibrisą Šiaulių viešajai bibliotekai. Vilniaus universiteto 400 metų jubiliejaus proga sukūriau keletą ekslibrisų variantų VU bibliotekai ir VU kiemo teatrui.

Teko pažinti išskirtinę asmenybę – muziejininką, menotyrininką Paulių Galaunę. Jam skirtas ekslibrisas sukurtas, deja, jau IN MEMORIA, 1990.

Ne tik visai Lietuvai, bet ir man asmeniškai labai svarbus įvykis buvo Popiežiaus Jono Pauliaus II vizitas Lietuvoje ir apsilankymas Kryžių kalne 1993 metais. Tada Popiežiaus sraigtasparnis nusileido Domantų kaime, mūsų buvusios sodybos kieme. Ten, mano mamos gimtinėj, prie Kryžių kalno, prabėgo mano basa vaikystė. Tam įvykiui pažymėti sukūriau ekslibrisą KRYŽIŲ KALNAS, ŠIAULIAI, 1998 JONAS PAULIUS II 1993 RUGSĖJO 7.

Būtų nedovanotina klaida nepaminėti, kad pirmuosius ekslibrisus pamačiau dailininko Gerardo Bagdonavičiaus dirbtuvėje 1957 metais. Man pradėjus mokytis Šiaulių Juliaus Janonio vidurinėje mokyklos 8-oje klasėje, G. Bagdonavičius buvo mūsų braižybos ir piešimo mokytojas. Kadangi aš pasisakiau, kad ruošiuosi stoti į Kauno vidurinę dailės mokyklą, jis labai palaikė mano pasiryžimą ir pakvietė į savo dirbtuvę parodyti darbų. Kai parvykdavau atostogų iš Kauno, taip pat jį aplankydavau.

Iš viso esu sukūrusi per 30 ekslibrisų, su variantais – per 40.

Komentarai