Vinilinių plokštelių paroda „Užsienio šalių šlagerių karaliai ir karalienės“

Paroda, Virtuali paroda
Meno ir muzikos skaitykla

Meno ir muzikos skaitykla tęsia vinilinių plokštelių parodų ciklą „Estradinės muzikos festivaliai“.

Ketvirtoje ir paskutinėje ciklo dalyje „Užsienio šalių šlagerių karaliai ir karalienės“ pristatomas skaitykloje saugomas senųjų užsienio šalių vinilinių plokštelių fondas.

Šlageris – populiariosios vokalinės muzikos žanras, labiausiai paplitęs Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje, Šiaurės Europoje. Šlageriui būdinga paprasta ir labai greitai įsimenama melodija. Žodžiai – dažniausiai apie meilę ir kitus jausmus.

Nuo XIX a. vidurio šlageriais buvo vadinamos populiariausios ir lengviausiai įsimenamos operų ir operečių melodijos.

 

parodaMercury, Freddie

Барселона [Garso įrašas] = Barcelona / [atlieka] Freddie Mercury, Montserrat Caballé. – [Санкт-Петербург]. 1992. – 1 plokštelė (39 min. 56 sek.).

Freddie Mercury (1946–1991), tikrasis vardas Farrokh Bulsara – britų muzikantas, geriausiai žinomas kaip britų roko grupės „Queen“ dainų autorius, vokalistas ir pianistas. Pasižymėjo stipriu vokalu, spalvingais ir ryškiais pasirodymais scenoje.

Freddie gimė ir augo Zanzibare, gyveno Mumbajuje, Indijoje. Vėliau kartu su tėvais atsikėlė gyventi į Didžiąją Britaniją, kur pradėjo studijuoti muzikos akademijoje (Ealingo menų koledže), gavo dizainerio diplomą. 1972 m. jis jau koncertavo su grupe „Queen“.

Montserrat Caballé (1933–2018), visas vardas Maria de Montserrat Viviana Conceptio Caballé i Folc – Ispanijos operos solistė, sopranas. Per savo karjerą M. Caballe atliko vaidmenis žymiausiuose Gioacchino Rossini, Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti ir Giussepės Verdi operų pastatymuose.

Retas atvejis solistės karjeroje buvo 1988 m. darbas su popdainininku, grupės „Queen“ lyderiu Freddie Mercury. Jiedu kartu įrašė albumą „Barcelona“. Idėja įrašyti šį albumą Freddie kilo tada, kai Barselona tapo olimpinių žaidynių rengėja. Montserrat Caballé buvo pasirinkta dėl to, kad gyveno šiame mieste. Pagrindinė albumo daina „Barcelona“ buvo atliekama per oficialų olimpinių žaidynių atidarymą. Tai buvo paskutinis paties Freddie įrašytas albumas prieš jo mirtį.

 

parodaMcCartney, Paul

Flowers in the Dirt [Garso įrašas] / Paul McCartney. – [Москва]: Мелодия, 1990. – 1 plokštelė (48 min. 34 sek.).

James Paul McCartney (g. 1942) – vienas iš britų muzikos grupės „The Beatles“ narių. Šiuo metu dainuoja, groja ir rašo dainas kaip solinis atlikėjas.

Paulas McCartney dainas pradėjo rašyti būdamas šešiolikos, jų parašė daugiau kaip 200. Populiariausia iš jų yra „Yesterday“, kurią 1965 m. atliko grupė „The Beatles“. Kitos populiarios McCartney parašytos ir „The Beatles“ atliktos dainos yra „Can’t Buy Me Love“, „Hey Jude“, „Penny Lane“, „Eleanor Rigby“, „Let It Be“ ir kt.

1970 m. „The Beatles“ grupė iširo. Tada Paulas McCartney sukūrė grupę su savo žmona Linda, kurią pavadino „Wings“. Vėliau pradėjo bendradarbiauti su Stevie Wonderiu, Michaelu Jacksonu ir kitais žinomais atlikėjais. 1997 m. Paului McCartney suteiktas sero titulas.

 

 

parodaRoss, Diana

Diana Ross = Дайана Росс: [Garso įrašas] / [atlieka] Diana Ross. – Bulgaria: Balkanton.– 1 plokštelė (apie 40 min.).

Diana Ross (g. 1944),  tikrasis vardas Diane Earle – JAV dainininkė, įrašų prodiuserė ir aktorė. Muzikinę karjerą pradėjo 1959 m. kaip merginų grupės „The Supremes“ pagrindinė vokalistė. Grupė sulaukė itin didelio populiarumo. Sukūrė 13 albumų ir 14 singlų.  Nuo 1970 m. Diana Ross pradėjo solinę karjerą. Pardavė per 100 milijonų įrašų.

 

 

 

 

 

 

parodaBowie, David

Starman [Garso įrašas] = Человек со звезд / David Bowie. – 1990. – 1 plokštelė (38 min. 03 sek.).

David Bowie (1947–2016), tikrasis vardas David Robert Jones – anglų dainininkas (neoperinis baritonas), muzikantas, aktorius, menininkas, įrašų prodiuseris ir aranžuotojas. D. Bowie plačiai vertinamas kaip novatorius, žinomas dėl savito balso ir intelektualinio savo veiklos suvokimo.

Pirmą kartą publikos dėmesio sulaukė 1969 metų liepą, kai jo daina „Space Oddity“ pasiekė Jungtinės Karalystės singlų penketuką. Po pertraukos 1972 m. grįžo susikūręs spalvingą sceninį įvaizdį ir pristatė singlą „Starman“. Yra žinoma, kad per ilgametę savo karjerą dainininkas pardavė apie 140 milijonų albumų. Jungtinėje Karalystėje jis buvo apdovanotas platininiais, auksiniais ir sidabriniais albumų sertifikatais, JAV – 5 platininiais ir 7 auksiniais albumų sertifikatais. D. Bowie žinomas dėl savo unikalaus gebėjimo nuspėti ar net nustatyti muzikos raidos kryptis ir dažnai vadinamas „roko chameleonu“.

 

 

 

parodaRusticano, Anna

Prendimi Con Te [Garso įrašas] / Anna Rustikano. – [Czechoslovakia]: Supraphon, 1989. – 1 plokštelė (42 min. 23 sek.).

Anna Rusticano (g. 1954) – italų dainininkė. 8-ojo dešimtmečio pradžioje persikėlė į Boloniją, kad patobulintų savo balso tembrą. Čia pradėjo dalyvauti įvairiuose dainavimo konkursuose.

Tikroji sėkmė atėjo 1979 m., kai Shelas Shapiro jai parašė puikų singlą „Tutto è musica“, kuris pateko į hitų paradą. 1980 m. naujasis Annos Rusticano singlas „I’m with You“ sulaukia dar didesnio pasisekimo Vokietijoje. Čia atlikėja surengia keletą koncertų. 1983 m. ji grįžta į sceną su dar vienu singlu „Strano“ – daina, kurią sukūrė Adelmo Musso ir Claudio Scotti Galletta.

1986 m. Anna nusprendžia pakeisti savo karjerą, pati pradeda rašyti dainas ir tapti dainų autore, išleidžia pirmąjį albumą „Protagonist“. Vėliau persikėlė į Šveicariją, ten surengė daugybę koncertų.

 

 

 

parodaBon Jovi, muzikos grupė

New Jersey [Garso įrašas] / Bon Jovi. – [Москва]: Мелодия, 1990.– 1 plokštelė (55 min. 04 sek.).

John Francis Bongiovi, Jr. (g. 1962), geriau žinomas kaip Jon Bon Jovi – amerikiečių muzikantas, dainų autorius ir aktorius, roko grupės „Bon Jovi“ vokalistas bei įkūrėjas. Per savo karjerą jis išleido 2 solinius albumus ir 11 studijinių su grupe „Bon Jovi“, kurie pasaulyje parduoti 120 milijonų tiražu.

Jon Bon Jovi gimė katalikiškoje šeimoje Naujajame Džersyje, JAV. Dainininkas yra italų kilmės amerikietis. 1990 m. Jon Bon Jovi išleido debiutinį solo albumą „Blaze of Glory“, kuris panaudotas filmo „Jauni ginklai 2“ garso takeliui. Albumas palankiai įvertintas kritikų ir klausytojų, du kartus tapo platininiu. Titulinis singlas „Blaze of Glory“ buvo nominuotas „Oskaro“ statulėlei,  laimėjo „Auksinį gaublį“. 1997 m. išleistas antrasis atlikėjo solinis albumas „Destination Anywhere“, išpopuliarėjo Europoje ir padėjo jam gauti BRIT ir MTV Europos muzikos apdovanojimą.

 

 

 

parodaGerman, Anna

Эхо любви [Garso įrašas] / [atlieka] Анна Герман. – [Москва] 1986, 1990. – 1 plokštelė (32 min. 19 sek.).

Anna Wiktoria German-Tucholska (1936–1982) – lenkų dainininkė, itin populiari Lenkijoje ir Sovietų Sąjungoje 1960–1970 metais. Ji išleido daugiau kaip 10 muzikos albumų su dainomis lenkų kalba, taip pat kelis albumus su rusišku repertuaru. Per savo muzikinę karjerą ji įrašė dainų septyniomis kalbomis: lenkų, rusų, vokiečių, italų, ispanų, anglų ir lotynų. Studijuodama Vroclavo universitete pradėjo muzikinę karjerą teatre „Kalambur“. Anna sulaukė sėkmės, kai 1964 m. su daina „Tańczące Eurydyki“ laimėjo II lenkiškų dainų festivalį Opolėje, po metų triumfavo tarptautiniame dainų konkurse Sopote.

Išleido autobiografinę knygą „Grįžti į Sorentą“, skirtą karjeros itališkajam laikotarpiui.

 

 

 

 

parodaКельми, Крис

Открой свой сезам [Garso įrašas] / [atlieka]: Крис Кельми, группа «Рок-Ателье». – [Москва]. – 1990. – 1 plokštelė (apie 38 min.).

Kris Kelmi (g. 1955), tikrasis vardas Anatolij Kelmi, rus. Анатолий Кельми – garsus rusų dainininkas ir kompozitorius. Jis sukūrė garsias dainas „Naktinis randevu“, „Pavargęs taksi“ ir kt.  Sukūrė muziką multiplikaciniam filmui „Batuotas šuo“. Krisas Kelmis įkūrė grupes „Visokosnoje Leto“ ir „Rock-Ateljė“, buvo grupės „Autograf“ narys.

Turo Paryžiuje metu jis grojo duetu su garsiuoju Keithu Richardsu. 1987 m. subūrė 27 roko atlikėjų grupę, su kuria įrašė vaizdo įrašą dainai „Uždarant ratą“, įrašas rodytas per televiziją 1988-ųjų išvakarėse.

 

 

 

 

parodaAbdul, Paula

Forever Your Girl [Garso įrašas] / Paula Abdul. – [Москва]: 1990. – 1 plokštelė (44 min. 22 sek.).

Paula Julie Abdul (g. 1962) – amerikiečių dainininkė, šokėja, choreografė ir aktorė. Būdama 18 metų pradėjo karjerą Los Andželo „Lakers“ klube, vėliau tapo vyriausiąja grupės „Laker Girls“ choreografe. Čia ją atrado grupė „The Jacksons“. Sukūrusi muzikos klipų choreografiją dainininkei Janet Jackson, Abdul muzikinių klipų eros įkarštyje tapo choreografe. Netrukus pasirašė sutartį su „Virgin Records“. Jos debiutinis studijinis albumas „Forever Your Girl“ (1988) tapo vienu sėkmingiausių to meto debiutinių albumų. JAV buvo parduota 7 milijonai kopijų. Antrasis albumas „Spellbound“ (1991) taip pat sulaukė sėkmės. Jos šeši singlai „Billboard Hot 100“ sąraše pasiekė 7-ąją vietą ir priartino dainininkę prie populiariausių moterų solo atlikėjų, tokių kaip Ariana Grande ir Dianos Ross. 1991 m. ji gavo „Grammy“ apdovanojimą už geriausią muzikinį vaizdo klipą „Priešingos traukos“, du kartus apdovanota „Primetime Emmy“ už choreografiją ir dainas. 1990 m. Abdul gavo savo žvaigždę Holivudo šlovės alėjoje.

 

 

parodaTravolta, John

Złote przeboje [Garso įrašas] / John Travolta (atlikėjas). – Warszawa: Wifon, 1990. – 1 plokštelė (46 min. 40 sek.).

John Joseph Travolta (g. 1954) – JAV aktorius, dainininkas ir šokėjas. J. Travolta gimė šešių vaikų šeimoje Englvude, Naujajame Džersyje, JAV. Baigęs Englvudo mokyklą, persikėlė gyventi į Niujorką.

Televizijoje debiutavo 1972–1975 m. filmuodamasis JAV serialuose. Nuo 1975 m. J. Travolta ėmė filmuotis pilnametražiuose filmuose. 1974 m. Travolta išleido pirmąjį muzikinį albumą.

Travolta išgarsėjo 1994 m. suvaidinęs Quentino Tarantino filme „Bulvarinis skaitalas“. 1995 m. už vaidmenį komedijoje „Kontraktas su neūžauga“ J. Travolta gavo „Auksinio gaublio“ apdovanojimą miuziklo ir komedijos kategorijoje.

 

 

 

parodaTurner, Tina

Foreign Affair [Garso įrašas] / [atlieka] Tina Turner. – [Москва] 1990. – 1 plokštelė (50 min. 56 sek.).

Tina Turner (g. 1939), tikrasis vardas Anna Mae Bullock – viena populiariausių roko, R&B atlikėjų per visą muzikos istoriją.

Per savo muzikinę karjerą yra laimėjusi 8 „Grammy“ apdovanojimus. 1986 m. Tina Turner buvo įamžinta Holivudo Žvaigždžių alėjoje, o 1991 m. įtraukiama į „Rock and Roll“ žvaigždžių muziejų. 2000 metais atlikėja oficialiai atsisveikino su didžiąja scena.

2008 m. Turner po aštuonerių metų pertraukos surengė pasaulinį turą „Tina!: 50th Anniversary Tour“.

 

 

 

 

parodaPresley, Elvis

Все в порядке [Garso įrašas] = That’s All Right / Элвис Пресли. – [Москва]: Мелодия. – 1990. – 1 plokštelė (36 min. 18 sek.).

Elvis Aron Presley (1935–1977) – amerikiečių dainininkas (baritonas) ir aktorius. Elvis laikomas Amerikos XX a. ikona, dažnai vadinamas Rokenrolo karaliumi arba tiesiog Karaliumi.

Gimė Tupele (Misisipės valstijoje). Būdamas 13-os metų su tėvais persikėlė gyventi į Memfį (Tenesio valstiją). Karjerą pradėjo 1956 m., kai pasirašęs sutartį su įrašų kompanija „RCA Records“ ėmė leisti hitus, tokius kaip „Blue Suede Shoes“, „Shake Rattle and Roll“, „Tutti Fruti“, „Money Honey“ ir kt.

Tuometiniai kritikai teigė, kad naujoji žvaigždė nemoka dainuoti ir pranašavo jam trumpalaikę sėkmę. Vertinimas buvo klaidingas, nes šis neišlavintas, maldaujamo, atkaklaus tembro baritonas pasižymėjo įgimtu talentu bendrauti per muziką.

Dauguma tų laikų dainininkų buvo rafinuotesni ir dainuodavo akomponuojant styginių orkestrui, o Elviui pritarė elektrinė ir bosinė gitaros bei būgnai. Jo dainavimas pasižymėjo operine emocija, perimta iš bliuzo atlikėjų, kurių jis klausėsi 5-ajame dešimtmetyje per afroamerikiečių radijo stotis. 6-ajame dešimtmetyje Elvis sukūrė hitais virtusias dainas „All Shook Up“, „Jailhouse Rock“, „One Night“.

 

parodaStreisand, Barbra

Отдых в полдень [Garso įrašas] / [atlieka] Барбара Стрейзанд. – [Москва]: Мелодия, 1988. – 1 plokštelė (36 min. 23 sek.).

Barbra Streisand (g. 1942), tikrasis vardas Barbara Joan Streisand – amerikiečių dainininkė, dainų autorė, aktorė, rašytoja, filmų prodiuserė ir režisierė. Per savo daugiau nei šešis dešimtmečius trunkančią karjerą yra laimėjusi daugybę apdovanojimų, tarp jų du „Oskarus“, aštuonis „Grammy“, penkis „Emmy“ apdovanojimus.

Streisand yra viena daugiausia uždirbusių visų laikų dainininkių, pardavusi daugiau nei 72 milijonus albumų vien JAV ir 145 milijonus visame pasaulyje.

 

 

 

 

parodaRichie, Lionel

Dancing On The Ceiling [Garso įrašas] = Танец на потолке / Lionel Richie. – [Bulgaria]. – 1 plokštelė (46 min. 33 sek.).

Lionel Brockman Richie, Jr. (g. 1949) – amerikiečių atlikėjas, dainų autorius, muzikantas, įrašų prodiuseris ir aktorius. Savo karjerą pradėjo 1968 m. grupėje „Commodores“. Su šia grupe įrašė devynis studijinius albumus. 1982 m. išleido debiutinį solinį albumą „Lionel Richie“. Iš viso atlikėjas yra išleidęs dešimt solinių albumų, iš kurių naujausias, „Tuskegee“, buvo išleistas 2012 m. kovą ir debiutavo pirmoje „Billboard 200“ sąrašo vietoje. Lionel Richie yra pardavęs per 100 milijonų įrašų visame pasaulyje, todėl laikomas vienu geriausiai parduodamų visų laikų atlikėjų.

 

 

 

 

 

parodaHouston, Whitney

Уитни Хьюстон [Garso įrašas] / Уитни Хьюстон. – [Москва]: Мелодия, 1987. – 1 plokštelė (40 min. 22 sek.).

Whitney Elizabeth Houston (1963–2012), labiau žinoma kaip Whitney Houston – JAV populiariosios ir R&B muzikos dainininkė, aktorė, filmų prodiuserė, dainų autorė. Gimė Naujajame Džersyje. Vaikystėje dainavo bažnyčios chore, buvo dainininkų Chakos Kahn ir Lou Rawlso pritariančioji vokalistė.

Žymesnės dainos: „Saving All My Love for You“, „How Will I Know“, „The Greatest Love of All“, „I Will Always Love You“, „I Wanna Dance with Somebody“.

Išleido 7 studijinius („Whitney Houston“ ir „Whitney“ albumų visame pasaulyje parduota daugiau kaip 40 mln. kopijų), 7 mini albumus. Pelnė 6 „Grammy“ apdovanojimus.

 

 

 

parodaJohn, Elton

Городской бродяга [Garso įrašas] = Honky Cat / Элтон Джон. – Мелодия. – 1 plokštelė (38 min. 38 sek.).

Elton John (g. 1947), tikrasis vardas Reginald Kenneth Dwight – Jungtinės Karalystės populiariosios muzikos atlikėjas, pianistas ir kompozitorius. Nuo pat 1967 metų kuria muziką su savo dainų tekstų autoriumi Bernie Taupinu. Bendrai jiedu parašė daugiau kaip 30 albumų. Eltonas yra pardavęs daugiau nei 300 milijonų visų įrašų kopijų, dėl to yra laikomas vienas sėkmingiausių ir daugiausiai uždirbančių atlikėjų visame pasaulyje. Daugiau kaip 50 jo dainų yra patekusios į Top 40, įskaitant net septynis iš eilės albumus, kurie Jungtinėse Valstijose pasiekė pirmąsias vietas. Jo singlo „Candle in the Wind“, skirto žuvusiai princesei Dianai pagerbti, kopijų buvo parduota daugiau kaip 33 milijonų – tai pats perkamiausias singlas Jungtinėje Karalystėje ir JAV.

1998 m. dainininkui suteiktas sero titulas. 2019 m. išleido savo pirmąją oficialią autobiografinę knygą „Me“ („Aš“).

 

 

parodaCarrà, Raffaella

Поет Рафаэлла Карра [Garso įrašas] / Рафаэлла Карра. – [Москва]: Мелодия, 1988. – 1 plokštelė (30 min. 17 sek.).

Raffaella Maria Roberta Pelloni (1943–2021), geriau žinoma kaip Raffaella Carrà – italų dainininkė, šokėja, televizijos laidų vedėja, aktorė ir modelis.

Carrà yra labai populiarių dainų, tokių kaip „A far l’amore comincia tu“ iš savo albumo „Forte forte forte“ autorė.

1965 m., pasirašiusi sutartį su „20th Century Fox Carrà“, persikėlė į Holivudą. Tais pačiais metais Carrà kartu su Franku Sinatra vaidino filme „Fon Rajano ekspresas“. Vėliau Carrà daugiau dėmesio skyrė savo dainininkės karjerai. Pasisekimo sulaukė Europos ir ypač Lotynų Amerikos šalyse. Viena populiariausių buvo jos daina „A far l’amore comincia tu“, kurios angliška versija Jungtinėje Karalystėje singlų sąraše užėmė devintą vietą. Be to, gavo keletą auksinių ir platininių įrašų visame pasaulyje.

1976 m. Carrà įrašė albumą „Forte forte forte“, kuris buvo išleistas 37 pasaulio šalyse. Jai buvo suteiktas auksinis sertifikatas. 1977 m. albumą papildė singlas „Fiesta“, kuriame skamba „Eurodisco“ dainos.

1978 m. Carrà išleido dainą „Hay que venir al sur“, ispanišką „Tanti Auguri“ versiją. Tai buvo dar vienas didelis R. Carrà hitas.

 

parodaДемисс Руссос

Большой успех Демиса Руссоса [Garso įrašas]: 2-я пластинка / Демисс Руссос. – [Москва]: Мелодия, 1984. – 1 plokštelė.

Demis Roussos (1946–2015), tikrasis vardas Artemios Ventouris Roussos – Graikijos dainininkas.

Gimė Aleksandrijoje, Egipte, graikų šeimoje. Jau ankstyvoje vaikystėje būsima žvaigždė pradėjo domėtis muzika, dainavo bažnyčios chore, studijavo muzikos teoriją, išmoko groti gitara ir trimitu. 1961 metais kilus Sueco krizei, Demiso šeima prarado visą savo turtą ir buvo priversta grįžti į Graikiją, kur jaunuolis pradėjo profesionalaus dainininko karjerą.

Didžiulį vaidmenį Demi Rousso gyvenime suvaidino grupė „Aphrodite’s Child“, kurią dainininkas sukūrė su pasaulinę šlovę pelniusiu multiinstrumentalistu Vangeliu. Šis kolektyvas išpopuliarėjo ne tik Graikijoje, bet ir Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje, kur pirmieji du „Aphrodite’s Child“ albumai sulaukė itin palankių vertinimų.

1970 m. iširus grupei „Aphrodite’s Child“ Demis Roussos ir Vangelis pradėjo sėkmingas solo karjeras. Jau pirmasis Demiso solinis singlas „We Shall Dance“ tapo didžiuliu hitu Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje ir Prancūzijoje. 1973 metais Demis Roussos išleido vieną sėkmingiausių savo albumų „Forever And Ever“. Šio albumo parduota daugiau nei 12 mln. kopijų. Siekdamas kuo plačiau pristatyti šį albumą, Demis Roussos milžiniškų gastrolių metu surengė net 380 koncertų.

Demis Roussos ne kartą viešėjo Lietuvoje: 2011 metais jis koncertavo Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje, o po metų surengė koncertą Klaipėdoje.

 

parodaEaston, Sheena

Do you [Garso įrašas] / [atlieka] Sheena Easton. – London: EMI Records Ltd., [1985]. – 1 plokštelė (47 min. 02 sek.).

Sheena Shirley Easton (g. 1959) – škotų dainininkė, dainų autorė ir aktorė. Pirmieji du Easton singlai „Modern Girl“ ir „9 to 5“ pateko į Jungtinės Karalystės dešimtuką.

Ji buvo pirmoji JK atlikėja, du kartus patekusi į tą patį dešimtuką po Ruby Murray. Ji tapo viena sėkmingiausių 9-ojo dešimtmečio britų atlikėjų.

Šešis kartus JAV „Grammy nominantė Easton yra du kartus „Grammy“ apdovanojimų laureatė. Ji gavo penkis JAV aukso albumus ir vieną JAV platininį albumą. Įrašė 15 studijinių albumų. Iš viso išleido 45 singlus visame pasaulyje ir turėjo 20 JAV singlų iš eilės. Kanadoje Easton pelnė tris auksinius ir du platininius albumus. Ji pardavė daugiau nei 20 milijonų įrašų visame pasaulyje.

Tarp kitų Easton hitų yra Džeimso Bondo tema „For Your Eyes Only“, „Strut“, „U Got the Look“ ir kt. Ji dirbo su žymiais vokalistais ir prodiuseriais, tokiais kaip Prince, Christopheris Neilas, Kenny Rogers, David Foster, Luis Miguel, Nile Rodgers.

 

parodaCutugno, Toto

Тото Кутуньо [Garso įrašas] / Toto Cutugno. – [Москва]: Мелодия, 1985. – 1 plokštelė (37 min. 22 sek.).

Toto Cutugno (g. 1943), tikrasis vardas Salvatore Cutugno – italų dainininkas. Karjeros pradžioje Toto Cutugno kūrė dainas Adriano Celentano, Dalidai, Mireille Mathieu ir Johnny Hallyday. Jis buvo grupės „Albatros“ narys. Su ja du kartus dalyvavo Sanremo festivalyje. 1978 m. pradėjo dainuoti vienas. Po dvejų metų Toto Cutugno su daina „Solo noi“ laimėjo Sanremo festivalyje. 1983 m. dainininkas tapo žinomas visame pasaulyje. Daina „L’Italiano“ tapo hitu. 1990 m. Toto Cutugno su daina „Insieme“ laimėjo Eurovizijos dainų konkursą. 1991 m. drauge su Gigliola Cinquetti vedė Italijoje vykusį Eurovizijos konkursą. 2005 m. vėl dalyvavo Sanremo festivalyje ir užėmė antrąją vietą.

 

 

 

 

parodaFranklin, Aretha

Aretha [Garso įrašas] / Арета Фрэнклин. – [Москва]: 1988. – 1 plokštelė (44 min. 03 sek.).

Aretha Louise Franklin (1942–2018) – amerikiečių dainininkė, kompozitorė, pianistė. A. L. Franklin labiausiai žinoma kaip soul, džiazo, popmuzikos, gospelo muzikos atlikėja, netgi yra dainavusi operoje. Aretha Franklin užima 2 vietą (po Alison Krauss) tarp dainininkių moterų pagal gautų „Grammy Award“ skaičių. Ji „Grammy“ buvo apdovanota 20 kartų. Žurnalas „Rolling Stone“ ją išrinko visų laikų geriausia dainininke. Ji – pirmoji moteris, gavusi savo žvaigždę Holivudo Šlovės alėjoje.

 

 

 

 

 

parodaRobinson, Smokey

Yes It’s You Lady [Garso įrašas] / Smokey Robinson. – Hollywood: Tamla: Motown Record, 1982. – 1 plokštelė (37 min. 23 sek.).

William „Smokey“ Robinson Jr. (g. 1940) – amerikiečių dainininkas, dainų autorius, įrašų prodiuseris. W. Robinsonas buvo „Motown“ vokalinės grupės „The Miracles“ vyriausiasis dainų autorius ir prodiuseris, įkūrėjas ir lyderis. Jis vadovavo grupei nuo 1955 m.

1972 m. paskelbė apie pasitraukimą iš grupės. Vėliau W. Robinsonas grįžo į muzikos industriją kaip solo atlikėjas. 1987 m. W. Robinson buvo įtrauktas į Rokenrolo šlovės muziejų, o 2016 m. buvo apdovanotas Kongreso bibliotekos „Gershwin“ premija už viso gyvenimo indėlį į populiariąją muziką.

 

 

 

 

paroda

Holiday, Billie

Билли Холидей [Garso įrašas] / [atlieka] Билли Холидей; Oркестр Рея Эллиса. – [Москва]: Мелодия, 1980. – 1 plokštelė (39 min. 10 sek.).

Billie Holiday (1915–1959), tikras vardas Eleonora Fagan Gough – amerikiečių džiazo dainininkė ir dainų autorė.

Jos dainavimo stilius – daugiausia įkvėptas instrumentalistų – parodė naują būdą, kaip galima žaisti tempu ir žodžiais. 1956 metais Billie Holiday išleido autobiografiją „Lady Sings the Blues“. Sceninis pseudonimas pasiskolintas iš mėgstamos aktorės Billie Dove.

4-ajame dešimtmetyje, plačiai plintant „swing“ stiliui, T. Wilsonas ir B. Holiday perdirbo kai kurias populiarias dainas į džiazo stiliaus kūrinius. Billie gebėjimas improvizuoti melodiją ir atitikti emocijas buvo pritrenkiantis. Tuo pačiu metu Billie taip pat kūrė dainas, tarp jų „Billie’s Blues“, „Tell Me More (And Then Some)“, „Everything Happens For The Best“. Nors jos parašytų dainų nebuvo daug, kelios iš jų tapo džiazo standartais – pavyzdžiui, „God Bless the Child“, „Don’t Explain“, „Lady Sings the Blues“. Ji buvo viena iš pirmų juodaodžių moterų, kurios pasirodė su baltaodžių orkestru.

 

parodaWilliams, Andy

Энди Уильямс [Garso įrašas] / [atlieka] Andy Williams. – [Рига]: Мелодия, [1979]. – 1 plokštelė (34 min. 05 sek.).

Andy Williams (1927–2012), tikras vardas Howard Andrew Williams – amerikiečių popmuzikos atlikėjas ir aktorius, pasižymėjęs galingu balsu ir atsipalaidavusia atlikimo maniera. Andy Williamsas įrašė 18 auksinių ir 3 platininius albumus.

Savo karjerą jis pradėjo kartu su „Williams Brothers“ kvartetu. Nuo 1952 m. koncertuoja solo. 1956 metais jis pirmą kartą pateko į „Billboard Hot 100“ dešimtuką su instrumentinės kompozicijos „Canadian Sunset“ vokaline versija, o kitais metais pakilo į pirmą vietą su „Butterfly“, atliekama Elvio Preslio maniera.

Karjeros viršūnę pasiekė 1971 m., kai „Oskaru“ apdovanotam filmui „Krikštatėvis“ įrašė dainą „Speak Softly Love“ ir išleido dar vieną jo firminiu ženklu tapusį hitą – „Where Do I Begin“.

 

Šioje virtualioje parodoje eksponuojama tik keletas bibliotekos meno ir muzikos fonduose saugomų vinilinių plokštelių. Daugiau jų galima pamatyti ir paklausyti užsukus į bibliotekos Meno ir muzikos skaityklą.

Meno ir muzikos skaitykloje esančias plokšteles galima užsakyti per bibliotekos elektroninį katalogą iBiblioteka.lt.

Parodą rengė vyresn. bibliotekininkė Birutė Kilčiauskaitė.

 

Komentarai

Skip to content