Virtuali paroda „Dvarų keliu“

Paroda, Viktorina, Virtuali paroda
Meno ir muzikos skaitykla

Virtuali paroda „Dvarų keliu“ kviečia prisiminti Lietuvos dvarus, pasidomėti jų istorija ir įtraukti juos į kelionių maršrutus. Senieji istoriniai pastatai ir dvarai visuomet traukia savo ypatinga atmosfera. Smalsu pasižvalgyti po dvarų teritorijas, pasigėrėti jų pastatais ir puošniais fasadais, pasidžiaugti architektūros detalėmis ir puoselėjamais parkais bei pasigrožėti dvarų interjerais, baldais ir indų ar rūbų kolekcijomis. Gaila, tačiau ne visi dvarai, esantys Lietuvoje, gali tuo didžiuotis – savo šalyje turime nemažai dvarų, kuriems reikia atnaujinimo, bet nepaisant to, jie vis tiek yra įdomūs ir turintys savo istoriją. Siūlome atrasti naujus ir vis sugrįžti į jau pamėgtus ir aplankytus dvarus.

O dabar kviečiame dalyvauti viktorinoje ir pasitikrinti žinias apie Lietuvos dvarus. Jeigu rezultatas Jūsų netenkins – nenusiminkite, išsirinkite knygą apie dvarus ir praplėskite žinių bagažą. Sėkmės tikrinant savo žinias!

Nuoroda į viktoriną: https://kahoot.it/challenge/07384123?challenge-id=76b39a7b-979f-42b1-9908-935e1985cb01_1652251514427

 

Virtuali knygų paroda:

Paslaitis, Arūnas Eduardas

Dvarų keliais : architekto Arūno Eduardo Paslaičio Lietuvos dvarų piešiniai : [albumas] / [sudarytoja Evelina Bukauskaitė] ; [tekstų autorės Evelina Bukauskaitė ir Diana Streikuvienė]. – Vilnius : Lietuvos nacionalinis muziejus, [2020]

„Dvarų keliais. Architekto Arūno Eduardo Paslaičo Lietuvos dvarų piešiniai“ – albumas, kviečiantis kartu su architektu Arūnu Eduardu Paslaičiu pakeliauti po Lietuvos dvarus. Tai padės ne tik vėl atrasti šią šalies architektūros paveldo sritį, bet ir patyrinėti dvarų istoriją bei likimus. Kelionių maršrutai vingiuoja ir už Lietuvos ribų, per buvusias LDK žemes. Piešiniuose yra užfiksuota ir tokių dvarų, kurie nebeišliko arba neatpažįstamai pasikeitė. Sklaidant albumo puslapius galima susipažinti ir su autoriaus piešimo raida, paieškomis bei tobulėjimu nuo pirmų jo piešinių XX amžiaus 8 dešimtmetyje. Pusę amžiaus architektas keliauja po Lietuvą ir įamžina architektūros, kultūros ir gamtos objektus.

 

 

 

 

Butvilaitė, Rasa

Lietuvos pilys, dvarai, rūmai : [albumas] / Rasa Butvilaitė, Raimondas Paknys. – Vilnius : R. Paknio leidykla, [2014]

Pažintinė, reprezentacinė knyga-albumas, supažindinantis su savitu Lietuvos kultūros ir istorijos paveldu, miestietiškąja ir aristokratiškąja architektūra, – pilimis, dvarais ir rūmais.
Įžangoje pateikiama istorinių žinių, apibūdinama pilių, rūmų ir dvarų istorija bei tipologija, pasakojama apie šių architektūros ir istorijos paminklų raidą. Albume pateikiama viena ar kelios kiekvieno pristatomo objekto nuotraukos ir jo apibūdinimas. Šis leidinys primena Lietuvos kultūros paveldą, sužadinti norą pažinti ir puoselėti dvarų sodybas ir dvarų kultūros vertybes, skatinti mintis apie jų apsaugą, atgaivinimą ir taip prisidėti prie šio palikimo išsaugojimo ir vertės atkūrimo.

 

 

 

 

Semaškaitė, Ingrida

Atgimę dvarai / Ingrida Semaškaitė. – Vilnius : Algimantas, [2012]

Šioje knygoje pristatomi atgimę, restauruoti, išgražėję ar restauruoti dvarai, pateikiami nuoširdūs, emocingi savininkų pasakojimai, kaip jiems sekėsi savuosius dvarus prikelti naujam gyvenimui. Knygoje aprašoma šimtas atgimusių dvarų. Ingrida Semaškaitė susitiko su dauguma atgimusių dvarų savininkų ir sukaupė daug vertingos informacijos, kurią perteikė skaitytojams. Aprašymai gausiai iliustruoti dvarų nuotraukomis.

 

 

 

 

 

Mašalaitis, Benjaminas

Sūduvos krašto dvarai / Benjaminas Mašalaitis. – Marijampolė : Piko valanda [2015]

Knygoje „Sūduvos krašto dvarai“ rašoma apie mažai tyrinėtus Sūduvos krašto dvarus. Knyga parašyta remiantis ir lengvai prieinamais literatūros šaltiniais ir Lietuvos, Lenkijos bei Baltarusijos valstybinių archyvų medžiaga. Nemažai informacijos pateikta iš privačių archyvų; šie dvarininkų palikuonys gyvena Lenkijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, JAV, Izraelyje ir kitose šalyse. Dvarų istorijos paįvairintos iliustracine medžiaga iš nykstančių ir atstatomų dvarviečių.

 

 

 

 

 

 

Vasiliauskas, Ernestas

Joniškio krašto dvarai = Güter in der Gegend von Joniškis : Didžioji ir Mažoji Daunoravos, Bertaučiai, Satkūnai / Ernestas Vasiliauskas ; Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas. – Klaipėda : Klaipėdos universiteto leidykla, [2017]

Knygą „Joniškio krašto dvarai. Güter in der Gegend von Joniškis“ parengė Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas.

Knygoje, pasitelkus iki šiol nežinomus XVII–XIX a. rašytinius (daugiausia saugomus Latvijos valstybės istorijos archyve), XVIII a. pabaigos – XX a. pradžios kartografijos, XX a. pirmosios pusės ikonografinius šaltinius, pristatoma kadaise Šiaulių paviete, karališkosios ekonomijos valdų apsuptyje, buvusio didžiausio privataus Daunoravos dvaro raida – nuo seniausio paminėjimo 1557 m. iki mūsų dienų.

 

 

 

Lietuvos dvarai ir pilys : [iliustruotasis žinynas] / [sudarytojai Vytautas Kandrotas ir Ingrida Veliutė]. – Kaunas : Terra publica, [2015]

Knygoje „Lietuvos dvarai ir pilys“ skaitytojai supažindinami su atgimstančiais, sutvarkytais ir naujam gyvenimui prikeltais mūsų valstybės dvarais ir pilimis. Pagal etnografinius regionus suskirstyti 96 gražiausi Lietuvos dvarai ir atskirai išskirtos 10 pilių atskleidžia senąją ir dabartinę savo istoriją. Žvelgdami į senąsias ir šiuolaikines nuotraukas, galime pažinti šį vertingą Lietuvos paveldą – atgimstantį, puoselėjamą ir pasitinkantį lankytojus. Dabar tai – puoselėjami istorijos ir kultūros paminklai, kurių daugelis lankytojus pasitinka čia įrengtomis ekspozicijomis ir vykdoma veikla.

 

 

 

 

 

 

Lietuvos dvarai / [teksto autoriai Gintaras Abaravičius, Morta Baužienė, Indrė Kačinskaitė, Gražina Kirdeikienė, Kęstutis Labanauskas, Dalia Narkevičiūtė, Dalė Puodžiukienė, Aldona Snitkuvienė, Rita Škiudienė]. – Kaunas : Šviesa, [2007]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bistrampolio dvaras: praeitis ir dabartis / [tekstų autoriai A. Saladūnaitė ir J. Ezerskienė]. – Panevėžys : [Amalkeros leidyba] : Bistrampolio dvaras, [2015]

Reprezentacinis leidinys, pristatantis Bistrampolio dvarą (Panevėžio r.) – jo istoriją (Bistramų giminę), kultūrinę veiklą (Bistrampolio festivalius), verslą (jame veikiantį viešbutį).

 

 

 

 

 

 

Zarasų krašto dvarai / [sudarė Ilona Vaitkevičienė]. – [Utena] : Zarasų krašto muziejus [Utenos Indra], [2011]

Knygoje „Zarasų krašto dvarai“ aprašyti šio krašto seniūnijų dvarai. Leidinys iliustruotas istorinėmis nuotraukomis.

 

 

 

 

 

 

 

 

Raudondvario dvaras : laiko ženklai / sudarytojas Zigmas Kalesinskas ; dailininkės Vilūnė Grigaitė, Silvija Knezekytė. – Raudondvaris (Kauno r.) : Raudondvario dvaras, [2012]

Knygoje „Raudondvario dvaras : laiko ženklai “ pateikiami Kauno rajone esančio Raudondvario dvaro tyrinėjimai, dokumentai ir ikonografija.

 

 

 

 

 

 

 

Rokiškio dvaras ir jo savininkai fotografijose XIX a. pab. – 1940 m. : katalogas / [sudarytojos Marijona Mieliauskienė, Dalia Kiukienė]. – Rokiškis : Rokiškio krašto muziejus, [2016]

Knygoje „Rokiškio dvaras ir jo savininkai fotografijose XIX a. pab. – 1940 m.“ pateikiama šio laikotarpio dvaro architektūra, interjero fragmentai ir dvaro gyventojų gyvenimo akimirkos.

 

 

 

 

 

 

Lietuvos istorijos ženklai: Ilzenbergo dvaras, 1515-2015. – [Vilnius] : Ilzenbergo dvaras, [2015]

Knyga „Lietuvos istorijos ženklai: Ilzenbergo dvaras 1515-2015“ – apie šalies Šiaurėje esantį Ilzenbergo dvarą, kurio istorija labai savitai atkartoja sudėtingą visos Lietuvos istoriją. Tai – pirmasis bandymas išsamiai papasakoti apie vieną seniausių, bet mažai kam žinomą dvarą, minintį 500 metų jubiliejų ir įkurtą tik 16 metų vėliau nei netoliese esantis Rokiškis.

 

 

 

 

 

 

 

Lietuvos dvarai : dviejų tomų žinynas / sudarytoja Ingrida Semaškaitė. – Vilnius : Algimantas, [2009]

Žinyno dviejuose tomuose glaustai pristatoma apie 600 Lietuvoje išlikusių dvarų ir dvarviečių, kurias jau galima vadinti archeologiniais dvarais, nes jų telikęs kultūrinis sluoksnis, kurį tyrinėja archeologai. Žinyną sudaro dešimt skyrių, kurie sudaryti pagal apskritis. Apskričių skyriuose aprašymai sudėti į savivaldybių poskyrius. Trumpi dvarų aprašymai iliustruojami nuotraukomis, darytomis 2008 m. rudenį ir žiemą, taip pat archyvinėmis dvarų nuotraukomis, piešiniais. Abiejuose žinyno tomuose spausdinama 1130 iliustracijų.

 

 

 

 

 

 

Virtualioje parodoje eksponuojamas knygas galite užsisakyti per bibliotekos elektroninį katalogą iBiblioteka.lt arba atvykti į biblioteką ir išsirinkti vietoje.

Parodą rengė vyresn. bibliotekininkė Milda Kazernovičiūtė.

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content