Leidinių paroda, skirta Pasaulinei autizmo dienai

Paroda, Virtuali paroda

Balandžio 2-ąją visame pasaulyje minima Pasaulinė autizmo supratimo diena. Šios dienos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie autizmo spektro raidos sutrikimus, atkreipti atsakingų institucijų dėmesį į sunkumus, su kuriais susiduria šeimos, auginančioms autizmo spektro sutrikimų turinčius vaikus, ugdyti visuomenės supratimą bei toleranciją kitokiems vaikams ir juos auginantiems tėvams.

Biblioteka, būdama pirmoji autizmui draugiška biblioteka Lietuvoje, ne tik organizuoja „Sensorinius skaitymus“ – edukacines programas vaikams, turintiems  autizmo spektro sutrikimą arba kalbos ir komunikacijos sunkumų, bet ir savo fonduose turi sukaupusi psichologinės, pedagoginės ir grožinės literatūros, skirtos kitokiems vaikams pažinti.

Virtualia paroda pristatome tik dalį knygų, skirtų tiems, kurių šeimoje auga autizmo spektro sutrikimų turintys vaikai, tiems, kurie turi jį mokyti ar su juo dirbti, taip pat parodoje rasite knygų, galinčių padėti pažvelgti į pasaulį kitokio žmogaus akimis.

 

Leidinius galima užsisakyti per LIBIS elektroninį katalogą.

Parodą rengė vyr. bibliotekininkės Danguolė Gaubienė ir Dalia Balčiūnaitė

 

Grožinė literatūra

Rodhan Al Galidi knyga Mark Haddon knyga Rupert Isaacso knyga Clare Merrall knyga Jodi Picoult knyga Keith Stiuart knyga Nijolė Kliukaitė knyga Eglė Gelažiūtė knyga

Rodhan Al Khalidi. Autistas ir pašto balandis. – Vilnius: Gelmės, 2015. – 144 p.
Romane pasakojama savitai pasaulį reginčio pagrindinio veikėjo – autisto Gerto – gyvenimo istorija. Auginamas vienišos motinos, genijaus talentais ir keistenybėmis išsiskiriantis vaikinas gyvena užsisklendęs savoje fantazijų karalystėje, atšlijęs nuo įprasto mums pasaulio. Kitus jis matuoja savais matais, ir iš to kyla virtinė nesusipratimų – komiškų ir liūdnų, pikantiškų ir neįtikėtinų.
Anksčiau Gertas tikėjo laidais, kurie sujungia tarpusavyje mašinas, tačiau dabar suvokė, kad menas yra puikiausias laidas, siejantis ne tik prietaisus ir mašinas, bet viską. Menas Gerto pasaulį išplėtė už sendaikčių krautuvės ribų. Menas paverčia medį smuiku, smuiką – siela. […] Kiekvienas smuikas – nesibaigiantys pasauliai.
Už „Autistą ir pašto balandį“ Rodhan Al Khalidi 2011 m. apdovanotas Europos Sąjungos literatūros premija.

Mark Haddon. Tas keistas nutikimas šuniui naktį. – Vilnius: Sofoklis, 2016. – 256 p.
Penkiolikmetis Kristoferis – labai neįprastas knygos pasakotojas. Skaitytojas tiki ir tuo pat metu negali juo patikėti. Kristoferiui patinka skaičiai, schemos ir formulės, jis domisi matematika ir svajoja tapti mokslininku. Bet jis neatpažįsta melo, nesupranta metaforų ir juokų. Berniukas nesuvokia emocijų ir nemėgsta būti liečiamas – visa tai lemia Aspergerio sindromas, bet pats pasakotojas atskleidžia savo pojūčius be medicininių terminų. Vieną vakarą Kristoferis kaimynės sode randa šake persmeigtą šunį. Kadangi jam patinka šunys ir detektyvai, berniukas nusprendžia išsiaiškinti, kas nutiko pudeliui. Taip prasideda drąsos ir išbandymų kupinas nuotykis. Itin originali ir nuoširdi knyga pasakoja apie visuomenę, žmones ir jų santykius.

Rupert Isaacson. Žirgų berniukas. – Vilnius: Versus aureus, 2011. – 432 p.
Ruperto ir Kristinos sūnus Rovenas – autistas. Mylintys tėvai – gerai žinomas žurnalistas ir perspektyvi psichologė – pasiruošę nuversti kalnus, kad padėtų sūnui bent kartkartėmis pasijusti paprastu vaiku ir nors trumpam pažaboti siaubingus priepuolius. Tikra gyvenimo istorija užburia, sukrečia ir leidžia suvokti, ką tėvas iš tiesų gali padaryti dėl savo vaiko. Kelionė į tolimą Mongoliją, elnių augintojai, šamanai, gydūnai, Sibiro platybės – visa tai galop prisideda, kad šešiametis „grįžtų“ į realų pasaulį, bendruomenę.
Tikra tėvo ir sūnaus autisto istorija sužavėjo daugelį skaitytojų ir žiūrovų: knyga išversta į 20 kalbų, BBC sukurtą filmą matė šimtai milijonų žiūrovų.

Clare Merrall. Kitų kalba. – Vilnius: Gimtasis žodis, 2009. – 384 p.
Pasaulis Džesikai atrodo keistas, kartais net bauginantis. Vaikystėje jai patiko tik skambinti pianinu ir klaidžioti po apgriuvusius Audlendo rūmus, kuriuose augo. Čia ji užsimiršdavo, užsisklęsdavo savo pasaulyje. Ir vėliau apie išgyvenamus sunkumus niekada niekam nesipasakodavo. Visada būdavo linkusi likti viena, o ne rinktis kitų žmonių draugiją. Net po dvidešimt penkerių metų, jau išsiskyrusi, Džesika trokšta susikurti savo erdvę. Pagaliau, perkopusi ketvirtą dešimtį, palengva suvokia, kodėl yra kitokia. Supranta, kad taip pat elgiasi ir jos sūnus ir kad tai liga.

Jodi Picoult. Namų taisyklės. – Vilnius: Alma littera, 2011. – 560 p.
Sūnus nežiūri tau į akis… Vadinasi, jis kaltas? Aštuoniolikmetis Džeikobas Hantas yra nepaprastai talentingas matematikas, turi šelmišką humoro jausmą, tačiau visiškai nesugeba bendrauti. Džeikobui diagnozuotas smegenų vystymosi sutrikimas – Aspergerio sindromas. Vaikinas labai užsisklendęs, nors supranta, kad už jo uždaro pasaulėlio ribų yra kitas, platesnis pasaulis, ir nori užmegzti ryšį su jame esančiais žmonėmis. Džeikobas stengiasi būti toks kaip visi, bet nemoka. Jis nesupranta kitų žmonių mimikos, kūno kalbos, balso intonacijų, poreikių ir poelgių priežasčių… Kai randamas Džeikobo socialinių įgūdžių mokytojos lavonas, Aspergerio sindromo simptomai – vengimas žiūrėti į akis, keisti judesiai, nederamas elgesys – policijai tampa kaltės įrodymu. O Džeikobo motinai kyla skaudžiausias klausimas pasaulyje: ar jos vaikas gali nužudyti?

Keith Stuart. Kaladėlių berniukas. – Kaunas: Jotema, 2016. – 414 p.
Knyga pakeis arba bent jau pakoreguos jūsų požiūrį į vaikams skirtus kompiuterinius žaidimus. Sutuoktinių Alekso ir Džodės šeimą ištinka dramatiška krizė, kurios pagrindinė priežastis ne itin sunkia autizmo forma sergantis jųdviejų sūnus Semas. Aleksas, taip ir nesugebėjęs rasti bendros kalbos su užsisklendusiu savyje, sunkiai prognozuojamo elgesio aštuonmečiu Semu ir pavargęs nuo nesibaigiančių rūpesčių šeimoje, palieka ją ir kuriam laikui apsistoja pas vaikystės laikų bičiulį. Leisdamas viengungio dienas, apmąstydamas praeitį ir tiktai retsykiais pasimatydamas su sūnumi, Aleksas su Semu netikėtai įsitraukia į vaikišką kompiuterinį žaidimą Minecraft, suteikiantį galimybę bendrai kurti alternatyvią tikrovę, tik jiedviem priklausantį įsivaizduojamą pasaulį. Žaidimas, į kurį Aleksas kaip ir dauguma suaugusiųjų ir pradžių žiūrėjo su nepasitikėjimu ir netgi priešiškai, suartina tėvą su sūnumi, padeda suprasti vienas kitą ir netgi atveria šviesias jų tarpusavio santykių bei tolesnio gyvenimo perspektyvas.

Nijolė Kliukaitė – Kepenienė. Maršalitas. – Vilnius:  Versus aureus, 2013. – 224 p.
Knygoje kalbama apie tai – apie kasdienius ieškojimus ir gebėjimą gyventi ir sugyventi su kitokiais, kitaip mąstančiais, turinčiais fizinių ar protinių negalių, pasiklydusiais kitose erdvėse, sąvokose. Lietinių šeimoje, sudarančioje romano branduolį, auga duktė Laima ir sūnus Ignius, sergantis autizmu, bet kartu esantis tarytum visos šeimos „rišamoji“ medžiaga – maršalitas, nes žmogus auga jausdamas pareigą globoti. Romanas konstruojamas psichologinės analizės, detektyvinės įtampos principu. Bet tai ne įprastas detektyvas, kai ieškoma atsakymo tik į vieną klausimą: kas nužudė? Čia klausimų ir dilemų reikia išspręsti daug, o dar daugiau rasti atsakymų, kad ir tokių: kas yra menas? o kas – meilė?

Eglė Gelažiūtė–Petrauskienė. …o mano brolio vardas Tomas. – Vilnius, 2017. – 34 p.
Autorė augina sūnų, kuris yra kitoks nei dauguma vaikų – turi autizmo spektro sutrikimų.  Tomukas vystosi kitaip nei vyresnysis jo brolis, ir tai jo mamą Eglę paskatino parašyti knygą, kad į namus atėję vaikai geriau suprastų, kodėl šis berniukas kai ką daro kitaip, kodėl pats nepasako, koks jo vardas, kodėl plėšo popierėlius, valgo stovėdamas arba vaikšto sofos atkalte.

 

Psichologinės, pedagoginės knygos

Agnė Gustė knygaEllen Notbohm knyga Kristine Barnett knyga Naoki Hihashida knyga Kate Wild knyga

Agnė Gustė. Autizmas: 365 kitokios dienos. – Kaunas, 2019. 223 p.
Knygoje aprašytos savo ir dar aštuonių mamų, auginančių autistiškus berniukus, istorijos bei keturių įvairių sričių specialisčių, kiekvieną dieną dirbančių su tokiais vaikais, patirtys. Nesvarbu, ar Jūsų vaikas yra sveikas, ar turi psichinę, protinę, fizinę negalią – visi jie yra mūsų vaikai, kurie nusipelnė eiti į mokyklą, turėti draugų, džiaugtis vaikyste ir būti tiesiog laimingais. Tik jų atėjimas į šį pasaulį mus išmoko, ką reiškia posakis „besąlygiška meilė“ ir tik jų dėka mes, suaugę, tampame geresniais atsakingesniais ir nuoširdesniais žmonėmis.
Susitikimo su knygos autore 2019 m. spalio 21 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vaizdo įrašą galite stebėti adresu: https://www.youtube.com/watch?v=asniTMD2-tE

Ellen Notbohm. Kiekvienas autistiškas vaikas norėtų, kad jūs žinotumėte dešimt dalykų. – Vilnius: Tyto alba, 2012. – 126 p.
Pati būdama vaiko autisto mama, autorė paprastai ir aiškiai šioje knygoje pasakoja apie dalykus, kuriuos turėtų žinoti kiekviena tokį vaiką auginanti šeima. Žinoti, ką jam sakyti vienomis ar kitomis aplinkybėmis, ką daryti ir ko jokiu būdu nedaryti. Humoro ir atjautos kupina knyga apibrėžia dešimt svarbiausių dalykų, apibūdinančių autistiškų vaikų protus ir širdis. Asmeninė Ellen, kaip mamos, žurnalo apie autizmą skilties redaktorės ir daugelio tėvams skirtų žurnalų bendradarbės, patirtis bus naudinga visiems, kurie bendrauja su autizmo spektro sutrikimų varginamais vaikais.
„…mokytojai norėtų, kad tėvai žinotų dešimt dalykų; mamos pataria, ką verta žinoti jų vaikų mokytojams. O  ką turėtų žinoti Aspergerio sindromo varginamų vaikų tėčiai? Ir aš paklausiau savęs: o kas kalbės už vaiką?
Tu, – atsakiau pati sau.“

Kristine Barnett. Mano mažasis genijus: motinos pasakojimas apie nepaprastai gabaus, autistiškų savybių turinčio vaiko ugdymą. – Vilnius: Eugrimas, 2014. –  336 p.
Knyga  – tai autistišką vaiką auginančios mamos pasakojimas apie ilgą, pasiryžimo ir ištvermės reikalaujantį kelią, kurį teko nueiti, kad jos sūnus Džeikas paneigtų liūdnas gydytojų prognozes ir pranoktų didžiausius aplinkinių lūkesčius. Tai šviesos ir vilties kupina istorija apie neįtikėtinai protingą berniuką ir jo nepaprastai drąsią mamą, kuri atskleidžia, kaip svarbu tikėti savo vaiku ir išmokti įžvelgti jo viduje slypintį talentą.
„Jis gali padaryti ką tik nori.“

Naoki Higashida. Kodėl taip mėgstu šokinėti: vieno berniuko šauksmas autizmo tyloje. – Kaunas: Kitos knygos, 2015. – 171 p.
Šią knygą parašė autizmą turintis trylikametis Naokis Higashida, išmokęs naudotis priemone, kurią pats vadina abėcėlės lentele. Berniukas paaiškina kartais keistoką savo elgesį, pasakoja, kaip supranta gyvenimą, laiką, gamtą. Perskaitę įsitikinsite, kokie empatiški ir jautrūs yra autizmą turintys žmonės, pamatysite, kokia laki jų vaizduotė ir koks subtilus humoro jausmas. Knyga paneigia daugelį mitų apie autizmą. Kviesdama pažvelgti į pasaulį kitokiu žvilgsniu,  knyga atveria akis ne tik šeimoms, auginančioms autizmą turinčius vaikus, bet ir visai visuomenei.

Kate Wilde. Autistiško vaiko kasdiena. – Vilnius: Geri pamatai, 2020. – 224 p.
Knyga skirta autistiškų vaikų tėvams. Didžiulę darbo su autistiškais vaikais patirtį turinti autorė siūlo labai praktiškus patarimus, kurie iš esmės palengvina šeimos gyvenimą. Kasdieniai vaiko migdymo, tualeto įgūdžių, drausminimo iššūkiai sprendžiami paprastai, nuosekliai ir greitai. Pritaikius knygoje siūlomus patarimus autistiško vaiko šeima tampa laimingesnė, o namai ramesni.

Komentarai