Žemaitijos metams skirta tautodailės paroda

Renginys
2019-11-24
Bibliotekos III aukštas

Lapkričio 24 d. 11 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos III a. galerijoje vyks tautodailininkų kūrybos parodos, skirtos Žemaitijos metams paminėti pristatymas.

Paroda veiks lapkričio 22–gruodžio 10 dienomis.

Tautodailės paroda kviečia lankytojus pajausti žemaitišką kūrybos dvasią. Parodoje dalyvauja 35 autoriai iš Šiaulių miesto ir apskrities rajonų (Akmenės, Joniškio, Kelmės, Pakruojo, Radviliškio, Šiaulių) ir Skuodo rajono, kuriantys vaizduojamosios, taikomosios ir paprotinės dailės darbus. Kur tas žemaitiškumas, kurio kasdienybėje lyg ir nematome? Jis gyvas tautodailės meistrų kūryboje.

Kiekvienas parodos dalyvis pateikė po kelis savo darbus, geriausiai atspindinčius jų stilių, individualumą. Didžiausią parodos eksponatų dalį sudaro tekstilės dirbiniai – austos juostos, rankšluosčiai, megztos pirštinės, kojinės, riešinės, skaros, velti šalikai. Nemažai eksponuojama tapybos,  keramikos, medžio drožybos, metalo plastikos, pynimo iš vytelių ir šiaudų darbų, margučių. Vienovės tarp sena ir nauja ieško odos dailės meistrė, kurianti svečių knygas, odos aksesuarus, erdvines kompozicijas ir kt.

Regioninę ekspoziciją praturtina viešnios iš Žemaitijos, Skuodo rajono menininkės Elvitos Šeputaitės popieriaus karpiniai.

Pasak menotyrininkės Michalinos Adomavičienės, „tautodailės tradicijų puoselėjimas ir kūrybiškas jų tęsimas – gyvybiškai svarbi tautiškumo ir pilietiškumo išraiška visuotinėje globalizacijoje. Keičiasi kūrėjų meninė samprata, atsiranda didesnis laisvės pojūtis. Keičiasi ir visuomenės estetiniai poreikiai, turintys įtakos meistrų kūrybai. Pagaliau mūsų amžiaus naujos technologijos, sąveika su profesionaliuoju menu ir atviri ryšiai su pasauliu daro stiprų poveikį tautodailės raidai. Kai kurie meistrai neatlaiko tokio veržlaus naujų galimybių srauto, patenka į masinės, kosmopolitinės kultūros pinkles. Dailės parodos atveria ir žiūrovams, ir patiems autoriams tautodailės vystymosi kryptį, paremtą savojo krašto tautiniu charakteriu, ir sukuria palankią erdvę tradicijų išsaugojimui ir perimamumui.“

Savita regioninė kultūra ir šiandien verta puoselėjimo. Tuo požiūriu tautodailė atlieka vieną iš svarbiausių meno funkcijų – žmonių suartėjimo ir bendravimo funkciją.

Laima Kelmelienė

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė

Komentarai