Ekslibrisų katalogas „Neapčiuopiamos ekslibrisų reikšmės“

Sveikinu atsivertus jau dvyliktą ekslibriso parodų katalogą. Tęsdamas 2019 m. pradėtą metinio katalogo idėją, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Knygos grafikos centras ir po jo sparnu gyvuojantis Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondas vėl pristato penkis žinomus ekslibriso meno meistrus.

Kataloge rasite Nijolės Šaltenytės kruopštumu, ironija, lengva melancholija ir kone pasakiškais motyvais išraižytus oforto bei akvatintos darbus; sapnų vaizdiniais ir prigesintomis spalvomis tarsi
blankiomis vakaro šviesomis apšviestus Danutės Gražienės kūrinius, pašnabždomis pasakojančius apie knygos ženklo savininką; kaligrafiškus, išradingus, bet kartu estetiškus ir minimalistinius profesoriaus Alberto Gursko ekslibrisus; profesoriaus mokinės, grafikės Rasos Janulevičiūtės įvairialypius, gyvybingai spalvingus mažosios grafikos darbus ir Remigijaus Venckaus karantino
realijoms ir viruso dokumentavimui skirtus skaitmeninės grafikos technika sukurtus išskirtinės formos ekslibrisus.

Šių metų katalogo spektras – nuo grafikos grandų, laikančių po jų ėjusių grafikų kūrybą savo rūpestinguose delnuose, iki šiuolaikines kūrybos ir išraiškos priemones naudojančio, formomis eksperimentuojančio menininko; nuo tradicinių, įsišaknijusių grafikos technikų, tokių kaip ofortas, iki kompiuterinės technikos. Visa tai rodo grafikos meno kaitą, tėkmę ir prisitaikymą prie dabartinių sąlygų. Tačiau atsidavimas kurti ir poreikis idėjas ar žmogaus charakterio savybes perteikti vaizdu išliko ir neatrodo, kad ketintų užleisti pozicijas mažiau laikui ir pastangoms imliems meniniams užsiėmimams.

Kiekvienas šiame kataloge pristatomas kūrėjas, išsiskiriantis savita ir labai individualia stilistika, parodo, kad mažoji grafika visai neapriboja išraiškos galimybių, o kaip tik jas atveria ir praplečia.
Knygos ženkle iškylančios figūros ir simboliai, neretai giliausiai įsisąmoninami tik paties grafiko ir ekslibriso savininko, palieka mus, žiūrovus, palaimingai nežiniai ir azartiškam reikšmių spėliojimui. Atsivertus šį leidinį ir grožintis penkių menininkų išradingais ir meistriškai atliktais darbais, linkiu pajusti kuo daugiau to azarto ir džiaugsmo.

Menotyrininkė Gražina Montvidaitė

 
Skip to content