Dukart olimpinis čempionas V. Alekna: „Bronza man yra pralaimėjimas“

2017 m. kovo 31 d. bibliotekoje viešėjo  lengvaatletis, disko metikas, pasaulio ir Europos čempionas  Virgilijus Alekna ir sporto psichologė, knygos „Virgilijus Alekna: mentalinės paslaptys“ autorė Aistė Žemaitytė. Svečiai dalijosi su auditorija patirtimi, kaip „laimėti pralaimėjus“, pasakojo apie čempiono mentalitetą, atsakė į dalyvių klausimus. 

 

Alekna bibliotekoje4

Psichologė, mokanti laimėti pralaimėjusius

Pasak A. Žemaitytės, sporto psichologija yra gana jauna sritis, pamažu randanti savo vietą lietuvių sportininkų gyvenime. Tik 2002 metais, kaip sakė Aistė, ji pradėjo konsultuoti įvairių šakų elitinius sportininkus, olimpiečius, iki tol lietuviai tvirtino (ar manė), kad pagalbos iš šalies ieško tik silpnieji. Nors užsieniečiai sportininkai jau seniai ta pagalba sėkmingai naudojosi. A. Žemaitytės teigimu, sportininkus labiausiai trikdo pralaimėjimai, kurie sporte yra neišvengiami. Pasak psichologės, tai normalu: „Laimingas tas, kuris patiria pralaimėjimą, nes taip įgyjama motyvacijos.“ Bėda ta, kad pralaimėjimo sukeltos problemos išveda iš pusiausvyros daugelį lietuvių sportininkų, jie nežino, kaip tokiu atveju derėtų elgtis, todėl gelbėjasi kaip išmano. Klasikinė situacija: vyrai pyksta, moterys verkia. Bet būna ir kur kas blogiau.

Anot A. Žemaitytės, visos sportininkų patiriamos problemos – barnis su treneriu, ilgas skrydis, nemiga, nelaimė šeimoje ir pan. – prilygsta kritinėms situacijoms ir yra pamatuojamos balais. Pavyzdžiui, olimpinės žaidynės sukelia tokį pat stresą kaip ir skyrybos (73 balai), todėl nereikia stebėtis, kad sportininkai kartais nežino, kaip su tuo susidoroti.

Alekna bibliotekoje3Disciplinos ir savitvardos išmoko darbe

Iškiliausio Lietuvos sportininko, triskart olimpinio prizininko Virgilijaus Aleknos nuomone, sporto psichologo įtaka tikrai didelė, ypač dalyvaujantiems olimpiadose, kitose svarbiose žaidynėse. Jis pats asmeniškai psichologo pagalba mažai naudojosi, stengdavosi nusiraminti paties sugalvotais būdais: prieš varžybas nuo visų atsiribodavo, net su šeimos nariais bendraudavo minimaliai, medituodavo kur atsiskyręs gamtoje, stengdavosi susikoncentruoti į tikslą. „Turi atrodyti tvirtas, kitaip priešininkui būsi lengvas grobis“, – sakė disko metikas.

Trejus ar ketverius metus, pasakojo V. Alekna, jam net pavyko sukurti nenugalimo sportininko įvaizdį. Tada jis susidūrė su šlove ir viešumu, kurie ne mažiau kenksmingi sportininkams. Pasak čempiono, reikia kuo greičiau pamiršti savo pergalę, antraip kyla grėsmė paskęsti populiarumo jūroje. „Daug svarbiau yra smulkiai išsianalizuoti situaciją ir pradėti modeliuoti būsimas pergales“, – sakė sportininkas.

V. Alekna paatviravo, kad išsaugoti dvasinę ramybę ir laikytis disciplinos jam padėjo darbas Vadovybės apsaugos departamente. Jam su kolegomis tekdavę dalyvauti įvairiuose psichologijos užsiėmimuose, todėl turėjo nemažai žinių.

Sportininkui svarbu mokėti įveikti visas kliūtis

V. Alekna pasakojo, kad disko mėtymu susidomėjo ne iš karto. Savo sportinę karjerą jis pradėjo Panevėžio sporto mokykloje-internate kaip krepšininkas. Nors aukštas buvo, reikiamų tam sportui duomenų neturėjo, todėl nesisekė. Tada metus nesėkmingai mėtė ietį. Jau galvojo, kad turės susirinkti daiktus ir atsisveikinti su sporto mokykla, tačiau per varžybas treneris pasiūlė išbandyti disko metimo rungtį. Virgilijus metė ir… laimėjo. Be jokių treniruočių. Taip tapo disko metiku.

Lietuvos disko metikai yra iškovoję Lietuvai 5 medalius, trys iš jų priklauso V. Aleknai. Kaip sakė čempionas, tai kantrybės, gebėjimo išlaukti, atkaklaus noro pasiekti tikslą rezultatas. Kartu tai ir kliūtys, kaip ir amžius, trukdančios sportininkui daryti karjerą. Norint jas įveikti, nepakanka pozityvaus mąstymo. Aklas pozityvumas neveda pergalės link, kelias į sportinę sėkmę, pasak pašnekovų, turi būti formuojamas.

Prisiminęs visas savo olimpiadas ir laimėtus medalius, V. Alekna patvirtino, kad dabar daug kas sporte pasikeitė: palengvėjo įrankiai, pagerėjo dėmesys sportininkui ir pasirengimo varžyboms sąlygos, atsirado visokių naujovių, padedančių įveikti fizinius negalavimus ir stresą. Tačiau paklaustas, ar neketina dalyvauti veteranų judėjime, atsakė prisisportavęs. Pasiektų pergalių ir trijų medalių jam į valias, nors bronzos, iškovotos Pekino olimpiadoje 2008 m., sportininkas sakė iki šiol nelaikąs pergale.

Virgilijus Alekna (g. 1972 m.) – lietuvių lengvaatletis, disko metikas, 2000 m. ir 2004 m. vasaros olimpinių žaidynių čempionas ir rekordininkas, dukart pasaulio čempionas, Europos čempionas, nacionalinis čempionas ir rekordininkas. Keturis kartus laimėjo geriausio Lietuvos sportininko ir po kartą pasaulio bei Europos geriausio lengvaatlečio titulą.

Laimos Juzulėnienės inf.
Ievos Slonksnytės nuotr.

 

 
Skip to content