Režisierius A. Pozdniakovas: muzikinis filmas inspiravo Baltijos kelio idėją

Režisierius Artūras Pozdniakovas

2017 m. lapkričio 8 dieną su šiauliečiais susitikti atvyko legendinio filmo „Kažkas atsitiko“ (1986) režisierius Artūras Pozdniakovas. Ta proga parodytas filmas, sukurtas daugiau nei prieš 30 metų. Filme pristatomos Lietuvos nepriklausomybės priešaušriu visuomenės sąmoningumą žadinusios alternatyviosios muzikos grupės „Antis“, „Fojė“ bei legendinis bardas Vytautas Kernagis, tuo metu koncertavęs su grupe „Artelė“. Susitikimą organizavo Šiaulių kino meno klubas (pirmininkas Viktoras Gundajevas).

Pirmasis lietuviškas muzikinis filmas iki šiol laikomas bene svarbiausiu muzikos istorijoje. Jo pasirodymas buvo savotiška revoliucija tiek muzikine, tiek kultūrine prasme. Kad įgyvendintų savo idėją, režisierius turėjo apeiti sistemą. Tuo metu leidimai kurti filmus buvo išduodami Maskvoje. Režisierius ir filmo scenarijaus autorius A. Pozdniakovas iš tuometės valdžios gavo leidimą kurti visai kitokio žanro filmą, o tikrasis scenarijus ir kūrybinis procesas vyko improvizuojant ir gerokai rizikuojant.

Filmą sudaro trys dalys: „Žaidimai“, „Šventės“ ir „Sapnai“. Laikoma, kad filmas pradėjo vaizdo klipų erą Lietuvoje.

Kūrybinė grupė pirmiausia nusprendė surengti didelį koncertą. Pasirinktas Kalnų parkas. Specialiai šiam koncertui iš sovietų armijos buvo išleistas Andrius Mamontovas. Skelbime apie renginį pranešta tik tiek: „Šiandien Kalnų parke nieko neįvyks. Pradžia 18 valandą“. Organizatoriai tikėjosi kelių šimtų studentų, nes ir koncertui paruošta aparatūra buvo per silpna. Tačiau į koncertą susirinko apie 10 000 žmonių. Susirinkusi minia buvo triukšminga, laisvai vakarietiškai šėlo laužydama taisykles ir garsiai reikalavo „Fojė“, o aktoriui, vaidinančiam nomenklatūrininką ir turinčiam pristatyti grupes, neleido pasakyti pasiruoštos kalbos. Netikėti veikėjai – kareiviai, sutrikęs nomenklatūrininkas – suteikė filmui papildomų prasmių, paryškino kontrastą tarp laisvėjančios jaunos visuomenės ir oficialiosios tvarkos.

Filmo režisierius mano, kad šiame koncerte ir gimė Baltijos kelio idėja, kai skambant „Fojė“ dainai „Laužo šviesa“ daugiatūkstantinė minia susikibo rankomis. Na, o filmas buvo toks populiarus, kad net neliko originalių įrašų, jie susidėvėjo bežiūrint filmą.

Kuriant filmą dalyvavo ne tik iš Šiaulių kilęs režisierius Artūras Pozdniakovas, tačiau ir daugiau šiauliečių: antrasis operatorius Vigintas Aputis, Šiaulių dramos teatro aktoriai Eduardas Pauliukonis, Sigitas Jakubauskas, Leonas Zmirskas.

Šiaulių kino meno klubo inf.
I. Slonksnytės nuotr.

 
Skip to content