Autizmui draugiška biblioteka

2018 metų birželį Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka pirmoji Lietuvoje pasiskelbė esanti draugiška autizmui biblioteka.

Vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą (ASS), dažnai sunku gauti, apdoroti, išsaugoti ir atgaminti informaciją iš aplinkos. Tokie vaikai neretai turi ir kalbos bei komunikacijos sutrikimų, todėl jiems sunku mėgautis knygomis.

Tėvai, auginantys vaikus turinčius ASS taip pat ne visur yra laukiami su savo vaikais. Ne tik dėl streso, kurį patiria vaikai, bet ir dėl neigiamos aplinkinių reakcijos į jų elgesį. Bibliotekos edukacinė veikla skatina šeimų įtrauktį, ASS pažinimą ir ugdo visuomenės toleranciją.

Mes turime:

  • Specialiai įrengtą erdvę su sensoriniais elementais;
  • Socialinę istoriją;
  • Apmokytus specialistus;
  • Edukacinę programą;
  • Toleranciją triukšmui ir visuomenės supratimą.
  • Šiuo metu skaitomos 15 skirtingų sensorinių istorijų.

Trukmė: apie 45 min.

Amžius: 4–12 m.

Dalyvių skaičius: iki 5 vaikų.

Kaip vyksta:

„Sensoriniai skaitymai“ – edukacinė programa vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimą arba kalbos ir komunikacijos sunkumų. Programos tikslas – naudojant įvairias vizualines, taktilines ir kitokias sensorines priemones bei pasitelkiant pojūčius (regą, klausą, lytėjimą, uoslę ar skonį) perteikti teksto prasmę taip, kad vaikas bent iš dalies gebėtų suprasti pasakojimą.

Sensorinių skaitymų eigą sudaro trys dalys – istorijos skaitymas pasitelkiant pojūčius, praktinė užduotis pagal knygos tekstą (pvz.: miegame, einame kalnų takeliais, šokame, pučiame pienės pūkus), žaidimai ir diskusija su tėvais, globėjais ar auklėtojais. Užsiėmimo metu vaikams atsiveria knygų skaitymo malonumas, plečiamas vaikų pažinimo akiratis, turtinamas žodynas, lavinami sensoriniai pojūčiai ir gerinami bendravimo įgūdžiai.

Užsiėmimai vyksta specialiai tam pritaikytoje sensorinėje erdvėje. Čia įrengta lego lenta, uždara erdvė su šviečiančiais burbulų vamzdžiais, kamuoliukų baseinas ir kt. Užsiėmimus veda bibliotekos darbuotojai, išklausę specialius kursus.

Žemiau pateikta socialinė istorija, kurią peržiūrėję, vaikai gali iš anksto susipažinti su bibliotekos erdve ir užsiėmimų vedėjais.

Socialinė istorija

Registracija Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje arba tel. (8 41) 52 37 59.

Tėvų atsiliepimai:

„Žodžiais sunku išreikšti dėkingumą visai Jūsų komandai. Mes, autisktukų mamos, bendraujame uždaroje FB grupėje. Ten mes klausiame viena kitos patarimų, pasidaliname ir džiaugsmu ir skausmu. Po sensorinių skaitymų mes pasidalinome įspūdžiais:

  • Buvo šaunu! Apsilankysime bibliotekoje dar kartą.
  • Mano vaikui labai patiko skaitymai ir jis irgi klausė, kada vėl ateisim. Taigi mums reikia rinkti grupelę ir vėl čia ateiti.
  • Pačioje pabaigoje maniškė apkabino kitus!
  • Jums viskas pavyko 10+. Visi vaikai ir tėvai 100 % patenkinti.  Nenutraukite veiklos. JŪS MUMS REIKALINGI!“

Ievos Slonksnytės nuotr.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.

 
Skip to content