Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Skaitytojų klubas kviečia naujus ir esančius klubo narius į susitikimus, kurie vyksta Poezijos kambaryje.
Sutikite, nėra nieko geresnio už laiką, praleistą su knyga… Knyga praturtina, ko nors išmoko, paskatina kam nors ryžtis, būna – nurodo teisingą kelią, išmintingai pataria, o kartais nuramina, paguodžia ar pralinksmina, gelbsti nuo vienatvės, užpildo atsivėrusią tuštumą. Todėl Skaitytojų klubas kviečia skaityti ir leistis į nuotykį!
Skaitytojų klubo narių susitikimai vyksta kartą per mėnesį trečiadieniais 16 val. Poezijos kambaryje.
Klubo kuratorė:
Albina Dunauskienė, a.dunauskiene@savb.lt,
Tel. (8 41) 37 17 45
Daugiau Skaitytojų klubo informacijos, naujienų ir rekomenduojamų perskaityti knygų rasite Skaitytojų klubo Facebook puslapyje.
SKAITYTOJŲ KLUBAS KVIEČIA!
2023 m. kovo 15 d. 17 val. Poezijos kambaryje vyko Marieke’ės Lucaso Rijneveldo knygos „Vakaro nejauka“ aptarimas.
Marieke Lucasas Rijneveldas – vienas iš talentingiausių Nyderlandų jaunųjų rašytojų, 2020 m. apdovanotas „International Booker Prize“ literatūros premija.
„Vakaro nejauka“ – tai romanas, vaizduojantis nekasdienišką kaimiškosios gyvensenos pusę, parašytas poetiška, vibruojančia kalba, persmelktas sunkių klausimų apie seksualumą, tikėjimą ir egzistencijos skausmą, nepakeliamybę ir baigtį.
„Pamąsčiau, kad dar tokiai daugybei dalykų esu per maža, bet niekas nepasako, kada būsiu pakankamai didelė, kiek centimetrų staktoje reikia pasiekti, ir paprašiau Dievo: gal Jis galėtų pasiimti ne mano triušį, bet mano brolį Matisą – „amen“.
PRAĖJĘ
Praėjusį susitikimą skaitytojų klubo nariams siūlėme rinktis perskaityti vieną iš šių knygų: J. Sučylaitės „Gelmių šviesa“, L. Gounelle’io „Intuicija“ ar kuri nors Bruno Ferrero knyga. Prasmingos knygos gali padėti prisitaikyti prie sudėtingos situacijos, sumažinti vidinę įtampą, rasti atsakymus į egzistencinius, savęs pažinimo, vertybių klausimus. Taip pat jos gali suteikti vilties ir paguodos, kai to labiausiai reikia.
Kartais užtenka vieno saulės spindulio. Malonaus žodžio. Pasisveikinimo. Glamonės. Šypsenos. Tiek mažai, kad tie, kurie yra šalia mūsų, taptų laimingi.
Bruno Ferrero
2023 m. sausio 25 d. vyko Anthony Doerrio knygos „Malonės sniegas“ aptarimas.
Anthony Doerris (g. 1973 m.) – amerikiečių rašytojas, 2015 metais pelnęs Pulitzerio premiją už romaną „Neregimoji šviesa“. Rašytojas vertinamas už gebėjimą subtiliai atskleisti žmogaus prigimties sudėtingumą ir sukurti ypatingą užburiančią atmosferą, taip pat už poetišką detalumą ir ypatingą kalbos grožį.
Romanas „Malonės sniegas“ – jautri istorija, kupina ilgesio ir liūdesio, bet kartu – gailestingumo šviesos ir atjautos žmogaus netobulumui. Ji kalba apie meilę, atleidimą ir gerumą, apie mažyčius kasdienius stebuklus, keičiančius mūsų gyvenimą, taip pat apie kuklią žmogaus, kaip biologinės rūšies, vietą didingame ir stulbinančiame gamtos pasaulyje.
Mieliau tiesiog žiūriu į sniegą. Į jo šviesą, kaip jis sugeria garsą. Ir jaučiu, kad kuo daugiau jo prikrinta, tuo daugiau mums atleidžiama… A. Doerris
2022 m. gruodžio 14 d. 17 val. Poezijos kambaryje vyks Rasos Aškinytės knygos „Lengviausias“ aptarimas ir meno terapijos užsiėmimas pagal japonų piešimo techniką. Užsiėmimą ves dailininkė Birutė Kuic.
Romanui „Lengviausias“ būdinga elegantiška (savi)ironija ir cinizmas, juosvas humoras ir „liūdniausio džiaugsmo“ poetika, santūrus ilgesys ir žodžių žaismas. Tai antrasis rašytojos Rasos Aškinytės romanas. 2011 m. knyga atrinkta į Metų knygos rinkimų ilgąjį sąrašą.
Žinot, nusprendžiau būti laiminga…
Nuo šiol kiekvieną rytą kokias penkias minutes pasakosiu sau istoriją, kaip laimingai ketinu praleisti visą dieną. Tvirtai pažadėsiu sau, kad būtent taip ir bus. Nusiteiksiu gėriui ir džiaugsmui. Tokia nuostata neleis man blaškytis. Šie rytiniai pokalbiai su savimi bus išties naudingiausios gyvenimo minutės. Manau, kad laimė – kaip dūmai, kuo labiau puti, tuo daugiau jų atsiranda…
2022 m. lapkričio 21 d. vyko Skaitytojų klubo susitikimas. Aptarėme Irvino Yalomo kūrybą.
Irvinas Davidas Yalomas – amerikiečių psichoterapeutas ir psichiatrijos profesorius, viena ryškiausių asmenybių grupinės ir egzistencinės psichoterapijos srityje, rašytojas. Jo darbai išsiskiria moksliniu meistriškumu, komunikabilumu ir ypatingu jautrumu.
Autorius yra parašęs grožinės literatūros kūrinių, pats juos vadina „mokomaisiais romanais“, tarp kurių „Kai Nyčė verkė“, „Melagis ant kušetės“, „Spinozos problema“ ir kt.
Irvino Yalomo knygų turime savo fonduose, todėl kviečiame užsisakyti sudominusius leidinius per https://ibiblioteka.lt/metis/.
2022 m. spalio 20 d. vyko Skaitytojų klubo susitikimas. Susipažinome su lietuvių išeivijos menininko Jono Meko (1922–2019) kūryba.
2022-ieji paskelbti Jono Meko metais, pažymint avangardinio kino kūrėjo ir kino kritiko, rašytojo ir poeto, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato 100-ąsias gimimo metines.
Mano požiūris į gyvenimą – kaip kameros objektyvo. Noriu fiksuoti tik tai, kas vyksta dabar prieš mano akis. Man įdomu tik dabartis.
Jonas Mekas
2022 m. rugsėjo 22 d. vyko Roy’aus Jacobseno knygos ,,Neregimieji“ aptarimas.
Roy’us Jacobsenas – vienas garsiausių ir įdomiausių šiuolaikinių norvegų rašytojų. Romanas „Neregimieji“ nominuotas 2017 m. „Man Booker International“ premijai.
Barioja – gražiausia sala Helgelando pakrantėje. Čia gyvena jos vardu pasivadinusi šeima. Bariojams priklauso viskas: metų laikai, paukščiai ir horizontas. Paprasti, mažakalbiai, atšiaurūs – neregimieji – jie gyvena pagal savo taisykles. Gyvenimą plėšdami iš žemės, traukdami iš jūros, kasdien jie geba patirti vis naują malonę – juos džiugina gagos pūkų švelnumas, kvapą gniaužia užšalusios jūros keteros, susimąstyti priverčia medinė kėdė. „Neregimieji“ – didelės meninės įtaigos saga, paprastumo ir skaidrumo šedevras.
2022 m. birželio 29 d. aptarėme Česlovo Milošo knygą.
Knygoje „Isos slėnis“ (iš lenkų kalbos vertė A. Kalėda, Pasaulio lietuvių centras, 2011 m.) atrasime biblioterapinių elementų, išbandysime kūrybinio rašymo metodą.
Česlovas Milošas (Czeslaw Milosz) – iš Lietuvos kilęs, lenkų kalba kūręs poetas, eseistas, prozininkas, filosofijos ir Biblijos vertėjas, Nobelio premijos laureatas, vienas iškiliausių XX a. Europos ir Amerikos kūrėjų modernistų. Č. Milošas studijavo Vilniaus universitete, bendravo su lietuvių, lenkų, baltarusių, žydų poetais.
Šiame romane atsispindi XX a. pradžios Lietuvos gyvenimo reiškiniai, Isos (Nevėžio) slėnio gamtos grožis, atskleidžiama bręstančio žmogaus dvasinė savijauta.
Gera gimti mažame krašte, kur gamta yra žmogiška, lygiavertė žmogui, kur per šimtmečius tarpusavyje sugyveno įvairios kalbos ir įvairios religijos…
Česlovas Milošas
Gegužės 25 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Skaitytojų klubas skaitė poeziją, minėjo žymių poetų (Eugenijaus Matuzevičiaus, Vlado Braziūno, Bernardo Brazdžionio, Kazio Bradūno, Vlado Mozūriūno, Prano Raščiaus, Juditos Vaičiūnaitės ir kt.) gimimo sukaktis.
„Poezija – visų pirma – svajonė, jausmas ir muzika, meilė ir neapykanta, apmaudas ir ilgesys, nuoširdus vaiko juokas ir mąstančio žmogaus sarkazmas, verksmas su ašarom ir ašaros be ašarų… Viskas, kas žmogiška.“ – Paulius Širvys
Lapkričio 18 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Skaitytojų klubas skaitė terapinį kūrinį „Meistro rankos prisilietimas“, kuris skelbiamas psichologės Donatos Grakauskaitės-Šličienės knygoje „39 dovanos“. Išmėginta nauja skaitymo terapija – biblioterapija.
I. Slonksnytės nuotr.
2021 metų rugsėjo 8 d. Susitikimo metu skaitytojų klubo nariai menininkė, humanitarinės studijos ,,Plėviasparniai‘‘ literatė Birutė Kuic, poezijos asociacijos „Menų šaltinis“ literatė Birutė Kriščiūnaitė ir Šiaulių krašto poetas Jaunius Kulnys pristatė neseniai išleistas savo poezijos knygas.
Po vasaros Skaitytojų klubas aptarė Algirdo Toliato knygą „Ramybė tau“ (iš ispanų kalbos vertė A. Nekrašaitė, Tyto alba, 2019).
Knygos „Ramybė tau“ prologo autorius – ispanų rašytojas Francescas Mirallesas, o kunigo veiklą apibendrina rašytojos Linos Ever epilogas.
Šioje knygoje kunigas A. Toliatas remiasi įvairių rašytojų, filosofų, intelektualų mintimis ir patikina, kad kiekvienas esame kitoks, kad galime būti netobuli, o kliūtys neišvengiamos, bet yra gyvenimo dalis. Tačiau nė vienas nesame blogesnis už kitus, turime išmokti mylėti save ir rasime gyvenimo pilnatvę.
Algirdo Toliato knygos („Žmogaus ir Dievo metai“, „Gerumo liūnas“, „Šeštas jausmas yra pirmas“ ir kt.) nuolat perleidžiamos ir sulaukia vis naujų skaitytojų dėmesio.
„Su dėkingumu ir meile atsiduok tam, ką atneša nauja diena, ir susitaikysi ne tik su savimi. Susitaikysi su gyvenimu.“ A. Toliatas
Skaitykite daugiau:
___________________________________________
2020 m. kovo 18 d. Poezijos kambaryje aptarėme Philipo Rotho knygą „Kiekvienas žmogus“ (vertė L. Jonušys, Vaga, 2019 m.)
Philipas Rothas (1933–2018) – amerikiečių moderniosios literatūros klasikas, Pulitzerio, Bookerio, Nacionalinės knygų ir kitų tarptautinių premijų laureatas.
Romano „Kiekvienas žmogus“ pasakojimo centre – paprastas eilinio žmogaus gyvenimas: šviesi vaikystė tėvo juvelyrinių dirbinių ir laikrodžių parduotuvėje, darbas reklamos agentūroje, įtempti šeimyniniai santykiai, neryžtingos savojo kelio paieškos, kartėliu paženklinti klaidingi pasirinkimai, neblėstantis meilės troškimas, o galiausiai bauginanti akistata su vis labiau senstančiu savo kūnu, vienatvė ir skausmingas pripažinimas, kad tikroji meilė buvo visai šalia… Tai subtili odė gyvenimo geismui savo mirtingumo akivaizdoje.
2007 m. knyga pelnė PEN/Faulknerio premiją, yra išversta į daugiau nei į 24 kalbas.
Skaitykite daugiau:
____________________________________________
Vasario 19 d. aptarėme Kento Harufo knygą „Mūsų sielos naktyje“ (iš anglų kalbos vertė Regina Chijenienė)
Kentas Harufas (1943–2014) – amerikiečių rašytojas, nominuotas ir apdovanotas tokiomis literatūros premijomis kaip „National Book Award“, „Dos Passos Prize for Literature“, „Folio Prize“. „Mūsų sielos naktyje“ – paskutinis autoriaus romanas, atrastas ir išleistas po autoriaus mirties.
Šioje išmintingoje, švelnioje knygoje atskleidžiamas paprastų žmonių paprasto gyvenimo grožis, tyli ir kartu šviesiausių jausmų turtinga kasdienybė, stojiška ir ori laikysena pasitinkant gyvenimo saulėlydį. Tai odė žemiškai laimei ir gyvenimo laisvei.
Knygos recenzija:
https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/knygos-recenzija-k-harufo-musu-sielos-naktyje-ode-laimei-ir-laisvei-286-1222372
_____________________________________________
2020 m. sausio 15 d., Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Skaitytojų klubas kvietė į pirmąjį šių metų susitikimą. Aptartas 2019 metų knygų rinkimuose siūlomų Poezijos knygų penketukas:
Vaiva Grainytė. Gorilos archyvai,
Jurgita Jasponytė. Vartai Auštrieji,
Vytautas Kaziela. Alyvmedžiai,
Giedrė Kazlauskaitė. Gintaro kambarys,
Alvydas Šlepikas. Mano tėvas žūsta.
___________________________________________________
2019 m. gruodžio 11 d. Skaitytojų klubas savo narius kvietė į paskutinį šių metų susitikimą ne bibliotekoje.
Bendrausime prie arbatos puodelio „Valerijono“ vaistinės arbatinėje, dalyvausime edukacijoje „Senovinė Kūčia netradiciškai“, aplankysime Vaistininkystės muziejų.
Kviečiame pabūti kartu!
____________________________________
Lapkričio 13 d. vyko Salomėjos Nėries poezijos skaitymai ir pokalbis apie jos kūrybą, skirtas poetės 115-osioms gimimo metinėms paminėti.
„Visa, kuo ir kam aš gyvenu, yra menas. Jis kaip saulė gaivino mane nuo lopšio dienų. Šioji saulė nušvies mano gyvenimo skeveldras, ir jos ne mažiau gražios ir brangios man bus. Kiekviena šukelė, spindulio atgaivinta, nauja saule visam pasauliui spindės.“ (Ištrauka iš S. Nėries dienoraščio)
Salomėja Nėris – ryškiausia lietuvių poetė, pasiekusi poezijos aukštumų. Savo jausmo grynumu, formos lengvumu, melodingumu ji yra tarsi čiulbanti lakštingala. Jos kūryba nesudėtinga minties gelme, bet patraukianti širdies atvirumu.
Renginio metu eiles skaitys klubo nariai ir Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė.
Bibliotekos abonemente spaudinių parodoje eksponuojama Salomėjos Nėries kūryba, amžininkų prisiminimai, dienoraščiai bei kiti spaudiniai, atspindintys poetės gyvenimą ir veiklą.
__________________________________________________
2019 m. spalio 16 d. aptarta Oskaro Vaildo knyga „Doriano Grėjaus portretas“.
Oskaras Vaildas (Oscar Wilde) (1854–1900) – airių kilmės anglų dramaturgas, poetas, rašytojas. Jo vardą išgarsino romanas „Doriano Grėjaus portretas“. Simbolizmo laikotarpiu sukurtame romane nagrinėjamas labai svarbus aspektas – žmogaus prigimtis, analizuojamas moralumo bei sąžiningumo klausimas, pabrėžiamas jaunystės ir grožio trapumas. Šiame romane gausu įdomių ir intriguojančių veikėjų apmąstymų, vaizdingų posakių, meniškų užuominų bei mistikos detalių. Knyga gali pasirodyti pernelyg sudėtinga mėgėjiškam skaitymui, tačiau ją perskaičius viskas įgyja prasmę.
Grožis – tam tikra genialumo forma, iš teisybės ji net aukščiau už genialumą, nes grožio net aiškinti nereikia.
Grožio ieškojimas tikroji gyvenimo paslaptis.
Oskaras Vaildas
_______________________
Skaitytojų klubo kelionė į Vytauto Mačernio gimtinę
Birželio 29 dieną, pritardami Skaitytojų klubo nario poeto Jauniaus Kulnio idėjai Vytauto Mačernio 98-ąsias gimimo metines paminėti poeto gimtinėje, išvykome į kelionę. Pirmiausia aplankėme Žemaitijos sostinę Telšius, kur neseniai poetui V. Mačerniui atidengtas skulptoriaus Gedimino Karaliaus sukurtas paminklas „Išsprogdinimas“.
Prie Žemaitijos gimnazijos mus pasitiko ir visą kelionę lydėjo poetas, Lietuvos rašytojų sąjungos narys Vytautas Stulpinas. Jis pats du dešimtmečius svajojęs ir kovojęs, kad šis paminklas būtų pastatytas, papasakojo, kaip kilo mintis sukurti šį paminklą, palydėjo į klasę, kurioje gimnazistas V. Mačernis mokėsi, pradėjo kurti, išgyveno pirmąją meilę.
Pakeliui apžiūrėjome buvusios Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentės Astos Šimkevičienės neįprastą diplominį darbą Telšių autobusų stotyje, kur ant kolonų pritvirtintose metalinėse plokštelėse įrašyti žemaičių poetų eilėraščiai, tarp kurių ir V. Mačernio bei gerbiamo V. Stulpino.
Kelionės tęsinys – Žemaičių Kalvarija ir Šarnelė. Apie miestelį prie Varduvos upės, anksčiau vadintą Gardais, pasakojo gidas Bronius Kleinauskas.
Žemaičių Kalvarijoje aplankyta nuostabaus grožio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo mažoji bazilika, poeto Vytauto Mačernio muziejus. Išgirdome daug įdomių istorijų ir nežinomų V. Mačernio biografijos faktų.
Ir pagaliau kelionės tikslas – poeto kapas Šarnelėje. Čia skaitėme V. Mačernio poeziją. Žemaitijos metai įprasminti, pagerbiant poetą Vytautą Mačernį jo gimtojoje Šarnelėje.
Knygos bičiuliai kelionę baigė dvasiškai praturtėję ir dėkingi kelionės gidams Vytautui Stulpinui ir Broniui Kleinauskui už buvimą sykiu.
Kaip sakydavo V. Mačernio mama Elžbieta Mačernienė, tikrai „Vakalee, Vytauts viel gyvs“.
V. Sutkutės inf.
Bibliotekos archyvo nuotr.
____________________________________________________________________________
2019 m. gegužės 22 d. vyko Annos Pasternak knygos ,,Lara‘‘ (vertė D. Paslauskienė, 2018) aptarimas.
Anna Pasternak – rašytoja ir garsiosios Pasternak šeimos atstovė. Ji yra dailininko postimpresionisto Leonido Pasternako proanūkė, o Nobelio premijos laureatas Borisas Pasternakas yra jos senelės brolis. Autorė yra parašiusi tris knygas.
Knyga ,,Lara‘‘ – jaudinanti, tikra, nelaimingos, aistringos Boriso Pasternako ir Olgos Ivinskajos meilės istorija, įkvėpusi romaną „Daktaras Živaga“. Ši meilės istorija pasakoja apie nesuvokiamą drąsą, ištikimybę, kančias, tragediją, dramą ir netektį.
_____________________________________________________________________________
2019 m. balandžio 17 d. vyko Jono Strielkūno poezijos skaitymai bei pasikalbėjimai apie jo kūrybą (poeto 80-osioms gimimo metinėms paminėti).
J. Strielkūnas (1939–2010), poetas, „Poezijos pavasario“ (1991), Nacionalinės kultūros ir meno premijos (1996), Jotvingių premijos (2001) laureatas.
Istorijos ir amžinybės, būties, idealo ir tikrovės, lūkesčių ir realybės, trumpo gyvenimo ir ilgo išėjimo, skausmo ir trumpos laimės akimirkos, kuria Strielkūno poezijoje dramatišką gaidą. Poezijai būdingas vaizdo skaidrumas, ramus susimąstymas, paprastumas, tautosakos motyvai, lietuviškų dainų lyrizmas, jausmingumas.
„Jau gal niekam nepasiseks taip parašyti apie tėvų namus, apie dirželį ant mergaitės juosmens, apie rainas akis ir žydrus dangaus taškus, apie sėdėjimą ant cypiančios lovos. Ir nereikia, ir neįmanoma, nes kiekvienas meilės laikas turi vienintelę savo aplinką, žodžio spalvą, drovumo ir svaigulio lygmenį. Tikrai nuostabus J. Strielkūno gebėjimas sulieti tikrą jausmingumą ir prisimenančio šypsnį, atsiribojimą , gyvenimo banalybę ir smelkiančią įžvalgą“
Valentinas Sventickas
Renginio metu eiles skaitė ne tik klubo nariai, bet ir Šiaulių Valstybinio dramos teatro aktorė Nomeda Bėčiūtė.
I. Slonksnytės nuotr.
_____________________________________________________________________________
2019 m. kovo 20 d. aptarta Hermano Kocho knyga ,,Griovys‘‘ (iš olandų kalbos vertė A. Gudavičiūtė, Baltos lankos, 2018 m.)
Hermanas Kochas (g. 1953) žymus Nyderlandų humoristinių televizijos laidų kūrėjas, aktorius ir rašytojas. Tarptautinį pripažinimą pelnė romanais „Vakarienė“ ir „Vasarnamis su baseinu“. 2009-aisiais pasirodžiusi „Vakarienė“ išgarsino autorių visame pasaulyje. Romanas buvo išverstas į daugiau nei 20 kalbų. 2015-aisiais „Vakarienė“ pateko į Lietuvos vertingiausių verstinių knygų penketuką.
Romanas „Griovys“ – trečias autoriaus kūrinys lietuviškai. Pasakodamas klaidinančią ir nerimą keliančią istoriją, šiame romane autorius susitelkia į galios ir pavydo temas.
Daugiau skaitykite: https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/knygos-apzvalga-hermano-kocho-griovys-286-1067592
____________________________________________________________________________
2019 m. vasario 20 d. aptarėme Roberto Seethalerio knygą ,,Visas gyvenimas‘‘ (iš vokiečių kalbos vertė R. Jonynaitė, 2017).
Robertas Seethaleris (g. 1966) – austrų kilmės rašytojas ir aktorius, gyvenantis Berlyne, parašęs penkis romanus, tačiau tarptautinio pripažinimo sulaukė knyga „Visas gyvenimas“, 2016-aisiais nominuota „Man Booker International“ premija.
Knygoje pasakojama vieno žmogaus, Andrėjaus Egerio, gyvenimo istoriją, kuri primena mažą epą, sagą ar odę – paprasto žmogaus nepaprastam gyvenimui apdainuoti.
Autorius aprašo herojaus esminius gyvenimo momentus, nušviečia juose slypintį grožį ir prasmingumą, primena, kad kiekvieno žmogaus likimas, kiekviena istorija yra įdomi, verta mūsų dėmesio ir pagarbos.
Galima nupirkti iš žmogaus jo valandas, galima pavogti jo dienas arba paglemžti visą gyvenimą. Bet niekas iš žmogaus neatims nė vienos vienintelės akimirkos. Štai kaip yra. (Robert Seethaler „ Visas gyvenimas“). Knygos recenzija.
_____________________________________________________________________________
2019 m. sausio 23 d. 16 val. aptarėme Dainos Avotinios knygą „Anyta“. Avotinia (g. 1926 m.) – žymi latvių rašytoja, devynių poezijos rinkinių ir vienuolikos romanų autorė.
Ji daug nusipelnė Lietuvai kaip lietuvių literatūros vertėja į latvių kalbą: išvertė V. Mykolaičio-Putino, A. Maldonio poezijos, reikšmingiausius J. Marcinkevičiaus kūrinius, V. Bubnio, R. Granausko, A. Šlepiko, K. Almeno, E. Kurklietytės romanų, kitų autorių kūrybos. Latvių kalba išleista daugiau kaip trisdešimt jos verstų lietuvių rašytojų knygų. Avotinia apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi.
Paskutiniame savo romane „Anyta“ („Vīramāte“), kurį ji pati vadina „kasdienišku romanu“, rašytoja jautriai pasakoja apie paprastos moters Netės likimą lemtingų Latvijai (ir Lietuvai) XX amžiaus istorinių įvykių fone.
Žmogaus laimė trapi, ją griauna karai, smurtas, žmonių piktavališkumas, ydos, pavydas. Rašytoja kalba apie išdraskytus ir vėl atkurtus gimtuosius namus, apie meilę ir šeimą, apie tikras ir apgaulingas vertybes, apie žmogaus gyvenimo prasmę ir laimę.
Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/kultura/literatura/2018/11/08/news/latviu-literaturos-garsenybes-romanas-anyta-lietuviams-artimas-ir-suprantamas-8162104/#foto=8162265
_____________________________________________________________________________
2018 m. gruodžio 19 d. 16 val. aptarėme Gintaro Bleizgio knygą „Xeranthemum“.
Gintaras Bleizgys – žinomas viduriniosios kartos lietuvių poetas, eseistas, rašytojas ir literatūros kritikas, išleidęs vienuolika knygų.
„Xeranthemum“ – dvyliktoji poeto ir prozininko Gintaro Bleizgio knyga, devintoji eilėraščių, pavadinta gyvybingumą, nemirtingumą ir amžinybę simbolizuojančio daugiamečio augalo vardu. Tai stiprus patirčių rinkinys, kuriame tekstai pinasi gamtos, augalų, prisiminimų ir pojūčių gijomis. Jomis poetas grįžta prie savo didžiausių ribinių išgyvenimų, ir per juos, anapus jų susitinka su lietuvių literatūros tradicija bei savo pašaukimu (Andrius Jakučiūnas)
Gintaro Bleizgio knyga „Xeranthemum“ įtraukta į akcijos „Metų knygos rinkimai“ poezijos penketuką.
„Žmogaus gyvenimas irgi yra pritraukiantis, kaip ir gėlių. Galbūt pritraukiame ne tik kitus žmones, bet ir angelus. Gal mes esame kažkieno augintiniai, kaip gėlės?“ Gintaras Bleizgys.
_____________________________________________________________________________
2018 m. lapkričio 21 d. aptarta Lauros Sintijos Černiauskaitės knygą ,,Šulinys‘‘.
Laura Sintija Černiauskaitė – prozininkė, dramaturgė, vienuolikos knygų autorė, šešių literatūros premijų laureatė (tarp jų – ES literatūros premija už romaną „Kvėpavimas į marmurą“, Berlyno teatro festivalio pjesių mugės pirmasis prizas už pjesę „Liučė čiuožia“). Jos kūriniai versti į pagrindines Europos kalbas, o pjesės statytos Lietuvoje, Europoje ir Rusijoje.
Naujasis L. S. Černiauskaitės romanas tarsi vientisas audinys, sudarytas iš skirtingų, tačiau pasikartojančių rašto motyvų. Rašytoja labai jautriai aprašo kūdikio mirties, apleisto vaiko, nemylimos moters, vaikžudystės temas. Nuosekli pasakojimo linija, pasikartojantys motyvai, trūkinėjantis, tačiau paradoksaliai vientisas pasakojimas kviečia skaitytoją pažvelgti į „šulinį“ – paslaptį, sapną, nuojautą, baimę, kitonišką pasaulį. (Gediminas Kajėnas)
Šuliniai mane traukia ir gąsdina. Neseniai aptikau psichologinį testą su dešimčia nuotraukų, iš jų turėjau išsirinkti vieną labiausiai bauginančią. Išsirinkau šulinį. Kodėl? Kol žmogus nebuvo išradęs vandentiekio, šulinys jam buvo gyvybės versmė. Šaltas, tamsus, gilus; būtinas. Kad pasisemtum vandens, turėjai pasilenkti virš jo ledinės gerklės ir pajusti savo trapumą. Dabar atsisuku čiaupą ir nesigilindama naudojuosi jo teikiamais pranašumais. Bet juodas šulinio vyzdys kartais prasišviečia iš pasąmonės gelmių, perverdamas, kviesdamas akistaton: žmogau, kur dingai, ateik pasisemti vandens, aš saugau jį tau. Ką gi daryti?.. /Laura Sintija Černiauskaitė/
_____________________________________________________________________________
2018 m. spalio 24 d. aptarėme John Banville knygą ,, Jūra‘‘.
Johno Banville „Jūra“ (vertė J. Čeponis, „Jotema“, 2007 m.) – romanas, apdovanotas Bukerio premija. Ši knyga – tai susitaikymas su netektimi ir ypatinga meditacija apie savęs suvokimą ir prisiminimus.
Banville knygos ,,Jūra‘‘ istorija piešiama vaizdais, peizažais, natiurmortais, tekstas turtingas, psichologinėmis ir egzistencinėmis įžvalgomis, persmelktas graikų mitologijos aliuzijomis. Knyga – išmintinga, patraukianti dėmesį ir įtikinama, iki širdies gelmių jaudinanti ir dvasiškai praturtinanti.
Skaitytojų klubas rekomenduoja skaityti poeto, literatūros apžvalgininko Mariaus Buroko, literatūros kritikės Eglės Kačkutės bei vertėjo, literatūros apžvalgininko Laimanto Jonušio knygas. Knygų sąrašas čia:
https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/kaip-susirasti-gera-knyga-286-363504