Šiaulių knygų mugė

ŠIAULIŲ KNYGŲ MUGĖ – KITAIP 2020

2020 m. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka vėl kvietė į penktąją Šiaulių knygų mugę, kuri vyko lapkričio 9–22 dienomis.

Šių metų Knygų mugė, skirta bibliotekos 70-mečiui, buvo ypatinga – ji persikėlė į virtualią erdvę, kurioje buvo galima stebėti vaizdo įrašuose užfiksuotus pokalbius su populiariausiais rašytojais ir kultūros veikėjais apie naujausias knygas ir skaitymo tendencijas. „Knygų mugės – kitaip“ programa kaip niekada turininga – per dvi savaites virtualioje erdvėje (ŠAVB svetainė, socialinių tinklų Facebook ir YouTube profiliai) pasirodė net 9 pokalbiai su įdomiomis asmenybėmis, kuriuos galite peržiūrėti ir dabar.

„Šiaulių knygų mugės – kitaip“ metu projekto partnerio knygynų tinklo „Vaga“ Šiaulių knygyne, taip pat interneto knygyne www.vaga.lt su specialiai šiai progai skirtais nuolaidos kodais buvo galima pigiau įsigyti patikusių knygų.

Pokalbius ir dabar galite peržiūrėti ŠAVB svetainėje, Facebook ir YouTube paskyrose.

Susitikime „Šiaulių knygų mugėje – kitaip“!

 

ŠIAULIŲ KNYGŲ MUGĖ 2019

Lapkričio 16 d. rytą šiauliečius pasitiko plačiai atvertos Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos durys, pro kurias sklido tranki būgnų muzika, lankytojų šurmulys ir per garsiakalbius skambantys garsūs kvietimai į prasidedančius renginius – visą dieną lankytojus kvietė ketvirtoji Šiaulių knygų mugė.

Bibliotekoje apsilankiusiems svečiams, renginių dalyviams, knygų leidėjams, edukatoriams ir kultūros įstaigų atstovams šis šeštadienis tapo tikra knygos ir kultūros švente Šiauliuose. Mugės atidarymo metu Šiaulių miesto mero pavaduotojas Egidijus Elijošius pabrėžė: „Svarbu, kad esame neabejingi knygai, neabejingi bendravimui su knyga ir žmonėmis, kurie rūpinasi knyga, rūpinasi, kad ji mus pasiektų. Džiugu, kad Šiauliai juda, jaučiame ritmą, o jauni žmonės myli knygą“. Ritmą mugės lankytojai tikrai pajuto – nusiteikti energingam visos dienos mugės ritmui padėjo Šiaulių dienos centro „Goda“ orkestro atliekama būgnų muzika.

Knygos šventę  įprasmino iškilmingi ŠAVB inicijuoto konkurso „Gražiausia 2017–2018 m. Šiaulių ir Telšių apskričių knyga“ apdovanojimai. Jau tęstiniu tapusiu ŠAVB organizuojamu konkursu siekiama skatinti Šiaulių bei Telšių apskričių knygų leidėjus, dailininkus, techninius redaktorius, poligrafijos specialistus puoselėti ir išlaikyti knygos meną ir knygos kultūrą. Gražiausia 2017–2018 m. knyga paskelbta Remigijaus Pačėsos knyga „Shtai“ (Šiaulių „Aušros“ muziejus). Nominacijos Širdžių knyga nugalėtoja tapo knyga „Šiaulių berniukų gimnazija XIX a. II p.–XX a. I p.“ (Šiaulių Juliaus Janonio gimnazija), nominaciją Turinio ir formos vienovė iškovojo Gintaro Stulgaičio knyga „Fotografija“ (Šiaulių „Aušros“ muziejus), nominaciją Estetiškiausia knyga – Antano Dilio knyga „Iš fotoarchyvo“ (Šiaulių „Aušros“ muziejus), o Andriaus Seselsko knyga „Sielos sodai“ iškovojo nominaciją Istorijos pasakojimas vaizdais.

Šiaulių knygų mugės 2019 kultūrinių renginių programa stebino savo įvairove, veiklų ir temų pasiūla kiekvieno lankytojo skoniui. Gausią muzikos mėgėjų ir gerbėjų auditoriją čia sutraukė Pasaulio lietuvių metams skirta diskusija su pasaulinio garso akordeonistu Martynu Levickiu apie muziką, kultūrą, tautiškumą ir kitas šiandienai svarbias temas, taip pat bibliotekoje vinilinėmis plokštelėmis prekiaujantys kolekcininkai. Ne mažesnio populiarumo sulaukė ir Šarūno Jasiukevičiaus, dar žinomo Praeities žvalgo vardu, pirmosios knygos „Černobylis: pasaulis po trečiojo pasaulinio karo“ pristatymas. Sausakimša Konferencijų salė klausėsi pokalbio su autoriumi ir uždavė begalę klausimų apie Černobylio katastrofą, įsimintinas žygių akimirkas, knygos atsiradimo aplinkybes ir kt.

Gerų knygų mylėtojus taip pat sutraukė mugėje savo naujausias knygas pristatę Kastytis Sarnickas (Kastetas), Virginija Kulvinskaitė, Gintaras Bleizgys. Daug dėmesio ir atbalsių sulaukė susitikimas su vienu žymiausių lietuvių prozininku, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatu Valdu Papieviu, kuris į mugę nepatingėjo atvykti net iš Prancūzijos. Kino ir teatro mėgėjų mugėje laukė vaidybinių filmų „Riešutų duona“ ir „Gražuolė“, Stalo teatro spektaklis „Eglė žalčių karalienė“, ypač didelį įspūdį palikęs mažiesiems lankytojams, kurie į mugę papramogauti atėjo kartu su tėvais. Į vaikams ne tokius įdomius renginius tėvai savo atžalų galėjo ir nesivesti – mažųjų bibliotekos lankytojų laukė trumpalaikės vaikų priežiūros centras „Kibi ribi“, gausus skaičius įvairiausių edukacijų ir žaidimų, kurie užėmė vaikus ne vienai valandai.

Poezijos mylėtojai irgi neliko nuskriausti – poetas, eseistas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Kornelijus Platelis susirinkusiesiems pristatė savo dešimtąjį eilėraščių rinkinį „Įtrūkusios mėnesienos“. Ypač aktyvaus humanitarų susidomėjimo sulaukė mugės svečiai prof. A. Bumblauskas ir dr. M. Bumblauskas, pristatę savo bendrą knygą „Žemaitijos krikštas: christianizacijos procesas XV–XVII amžiuje“ ir Dalios Čiočytės, Astos Gustaitienės, Dalios Jakaitės ir Marijaus Šidlausko knygos „Krikščionybė ir šiuolaikinė lietuvių literatūra“ pristatymas.

Kaipgi ŠAVB ir Šiaulių miestas be ekslibrisų! Jiems taip pat buvo skirtas didžiulis dėmesys. Mugėje visuomenei buvo pristatytas ilgai lauktas, ŠAVB parengtas ir ką tik išleistas žymaus grafiko, vieno žymiausių Lietuvos ekslibrisų kūrėjų Petro Repšio ekslibrisų katalogas, pristatyta vieno žinomiausių Lietuvoje ir visame pasaulyje šiuolaikinių lietuvių dailininkų, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Stasio Eidrigevičiaus ekslibrisų paroda.

Šiaulių knygų mugės metu visuomenei pristatyta ir ŠAVB inicijuoto projekto „101 atvirlaiškis pasaulio Lietuvai“ paroda. Šiuo projektu siekta sutelkti užsienio lietuvius bendram sveikinimui, supažindinti visuomenę su išeivija, puoselėti lietuvių bendruomenių pasaulyje ryšį su Lietuva ir jos žmonėmis, organizuoti akciją, kurios metu pasaulio lietuvių bendruomenės ir pavieniai lietuvių tautybės asmenys, gyvenantys užsienio šalyse, užrašytų sveikinimą / linkėjimą Lietuvai specialiai šiai progai parengtame ir jiems atsiųstame atvirlaiškyje. Dalis atvirlaiškių jau grįžo atgal į Šiaulius ir buvo pristatyti visuomenei. 

Iki pat 19 val. bibliotekoje netilo šurmulys, džiugino iš renginio į renginį einantys lankytojai su knyga ar net jau keliomis knygomis rankose, džiugino ir sambrūzdis prie leidiniais prekiaujančių leidyklų ir edukacinių užsiėmimų erdvių. Vis nauji lankytojai rinkosi į biblioteką net ir Knygų mugės uždarymo laiku – čia juos pritraukė rašytojo, slemo kūrėjo Mariaus Povilo Elijaus Martynenko pasirodymas, kuriuo buvo užbaigta įspūdžių kupina Knygų mugės diena.

2019 m. Šiaulių knygų mugė vėl parodė, kad Šiauliuose kultūrinis gyvenimas gyvas, gyva knyga, gyva biblioteka, gebanti sėkmingai išlikti bendruomenės traukos centru, pritraukianti knygų ir kultūros mylėtojus į kultūrinius renginius, skatinanti skaitymo kultūros propagavimą jaunose šeimose, kurių 2019 m. Šiaulių knygų mugėje netrūko.

Bibliotekos archyvo nuotr.

Už bendradarbiavimą dėkojame:

Leidykloms: Algarvė, Andrena, Charibdė, Eglė, Kauko laiptai, Lieparas, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, Litera, Lucilijus, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras, Odilė, Raidynėlis, Saulės delta, Terra publica, Tikra knyga, Žara ir Prancūziškas knygynas.

Leidėjams: VšĮ „Muzikos fiesta“, Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Šiaulių humanitarinė studija „Plėviasparniai“, Vydūno draugija, knygynas „Pegasas“, Andželika Bubelytė, Danutė Januškienė, Vita Morkūnienė, Aleksandra Raščiūtė.

partneriai

 

ŠIAULIŲ KNYGŲ MUGĖ 2018 

Lapkričio 17 d., šeštadienį, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje nuo 11 val. ryto iki pat vėlumos šurmuliavo jau tradicija tapusi Šiaulių knygų mugė, kvepėjo spaustuvės dažais, popieriumi, skambėjo muzika ir poezija, šiugždėjo šimtų vartomų knygų puslapiai.

Pirmuosius Šiaulių knygų mugės svečius pasitiko Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos auklėtinių atliekami muzikos kūriniai.

Atidarymo žodį tarė bibliotekos direktorius prof. dr. Bronius Maskuliūnas. Direktorius pabrėžė, kad „klaidinga į knygų mugę žvelgti kaip į kažką komercinio. Bibliotekos viena pagrindinių funkcijų yra skatinti skaitymą, stengtis, kad skaitymas netaptų tik buvusiu dalyku. Todėl kiekvieną čia atėjusįjį matome kaip potencialų skaitytoją. Galbūt skaityti jį paskatins šiandien pamatytas spektaklis, išgirstas muzikos kūrinys, dalyvavimas parodos atidaryme, diskusija su mėgstamu rašytoju. Labai tikimės, kad visi čia atėję kažką rasite ir kažką išsinešite.“

Su knygų švente biblioteką, šiauliečius ir Šiaulių miestą pasveikino ir mugės svečiai: Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, Šiaulių miesto savivaldybės mero pavaduotojas Justinas Sartauskas, LR Seimo narys, bibliotekos globėjas Stasys Tumėnas. Vyskupo E. Bartulio žodžiais, mugė – „tai nuostabi diena, kai mes vėl pažvelgiame į knygą kaip į geriausią draugą. Nors internetinė erdvė šiandien yra labai plati, tačiau ji niekada neatstos tikrosios knygos, kurioje atsispindi autorius, originalus rašinys. Ir tos knygos, kurios buvo brandinamos šimtmečiais, dabar stovi parodose kaip didžiulės, niekada nenublankstančios vertybės.“

Knygų mugės lankytojai neturėjo laiko nuobodžiauti. Jų bibliotekoje laukė 23 Lietuvos leidyklos, net 16 edukacinių užsiėmimų visai šeimai ir 22 kultūriniai renginiai, kuriuose kiekvienas atėjęs galėjo rasti kažką įdomaus, skatinančio vėl atnaujinti ar sustiprinti ryšį su knyga ir kultūriniu gyvenimu. Susitikimai su populiariausių knygų autoriais (Arvydu Juozaičiu, Liutauru Degėsiu, vaikų rašytoja Kristina Gudonyte, slam poezijos kūrėju Mariumi Povilu Eliju Martynenko, Ramune Murauskiene ir kt.), knygų ir projektų pristatymai, parodų atidarymai, spektakliai, XX a. lietuvių kino klasika prikaustė lankytojų dėmesį iki pat vakaro. Tradiciškai bibliotekos Knygos grafikos centre veikė ir kūrybinės dirbtuvės, kuriose mugės svečiai ir autoriai gaminosi ekslibrisus sau, Šiauliams ir Lietuvai. Kūrybines dirbtuves vedė ir kūrybiniame procese padėjo dailininkė Lolita Putramentienė-Braza.

Knygų mugės metu vyko ir konkurso „Exlibris. Atkurtai Lietuvai – 100“ apdovanojimai, konkurso metu surinktų darbų katalogo bei išskirtinio dizaino albumo-parodos pristatymai.

Šių metų Knygų mugės naujiena tapo jaunimo diskusija tema „(Į)kvėpk Lietuvą“, kurioje apie jaunimo politiką, jos problemas ir ateities tendencijas diskutavo Šiaulių miesto mero pavaduotojas Domas Griškevičius, Šiaulių jaunimo reikalų tarybos, festivalio „Šiaulių naktys“, Šiaulių jaunimo organizacijų asociacijos „Apskritasis stalas“, Šiaulių tolerantiško jaunimo, Nešališko politinės stebėsenos tinklo „Žinau, ką renku“ atstovai. Aptartos jaunimo politikos temos ir užvirusios diskusijos parodė, kad tokie jaunimo atstovų ir miesto, rajono valdžios susibūrimai galėtų tapti tęstiniu renginių-diskusijų ciklu, leidžiančiu jaunimui išsakyti savo nuomonę, prisidėti prie teigiamų jaunimo politikos pokyčių.

Mugės veiklos vyko iki  pat 20 val. Šventę baigė perkusijos studijos „Afrikos būgnai“ narių atliekami energingi, į šokio siautulį įtraukiantys muzikos ritmai. Šių metų renginys – tai jau trečioji bibliotekos organizuota Šiaulių knygų mugė ir pagal sulauktą bibliotekos lankytojų, leidėjų ir autorių susidomėjimą galima teigti, kad kasmetinė miesto knygų mugė tampa svarbiu indėliu stiprinant Šiaulių, kaip stipraus regiono kultūros centro, įvaizdį, mažinant kultūrinę atskirtį tarp kitų didžiųjų Lietuvos miestų ir regionų.

Dėkojame mugės partneriams, rėmėjams ir visiems, prisidėjusiems prie 2018-ųjų Šiaulių knygų mugės organizavimo, biblioteką pripildžiusio knygų mylėtojų šurmulio!

Mugės globėjas – Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Projektas finansuotas Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis.

Tomo Pauliuščenkos inf.

Ievos Slonksnytės nuotr.