Savinijaus Katausko ekslibrisai

Paroda, Virtuali paroda

Minint praėjusiais metais išėjusio teisininko ir ekslibriso entuziasto Savinijaus Katausko 85-ąsias gimimo metines, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos virtualioje ekslibrisų parodoje galite geriau pažinti šį išskirtinį kūrėją ir jo darbus.

1936 m. kovo 2 d. Šiauliuose gimęs dailininkas ir teisininkas Savinijus Katauskas (1936-2020) nuo 1963 metų pradėjo kurti ekslibrisus. Ekslibrisas greta sporto ir muzikos buvo mėgstamiausia jo laisvalaikio ir kūrybos dalis. Knygos ženklas – ypatingas žanras. Jį kuriant būtina lakoniška kompozicija, todėl mintis gali lemti daugiau nei linija. S. Katausko kuriami ekslibrisai buvo minimalistiniai – juose vienu mostu, neatitraukiant rankos, linija buvo kuriamas kontūras ar piešinys, sudarantis kūrinėlio kompoziciją, o idėja buvo įprasminama simboliais ir ženklais. Dailininkas  dažniausiai kūrė grafines miniatiūras, ne didesnes kaip ketvirtadalis mašinraščio lapo.

Beveik visus knygos ženklų savininkus, kuriems dedikuodavo ekslibrisą, S. Katauskas pažinojo asmeniškai. Autorius surasdavo savitą, tik tam asmeniui, kuriam skirtas ekslibrisas, būdingą siužetą, originalų simbolį, kuriuo įprasmindavo knygos savininko vidinį pasaulį, profesiją, pomėgius ar veiklos sritį. Dailininkas su švelniu humoru naudojo vaizdines priemones, vykusiai parinkdamas įvaizdžius ir detales. Jo grafinėse miniatiūrose trapios ir subtilios linijos gamą papildo faktūra ir spalva. S. Katausko sukurti knygos ženklai yra lakoniški, nesudėtingo siužeto, piešinys grakštus, neturi grafikai būdingo griežtumo. Kai kuriuose ekslibrisuose vyrauja emocinę prasmę perteikianti linija, slepianti kietos medžiagos inertiškumą.

S. Katauskas improvizuodavo originaliu ornamentu, savitomis vaizdinėmis detalėmis ir elementais. Ekslibrisus jis kūrė sausosios adatos, oforto ir mišria technika. Turėjo ir savitą, autorinę techniką, kuria išplėtė vaizdavimo galimybes. Išsiskiria jo bandymai naudoti kelias spalvas, skirtingų spalvų dėmes. Autorius nebijojo eksperimentuoti nei grafikos technikomis, nei jų atlikimo būdais, ieškojo naujų originalių ekslibriso kompozicijos ir išraiškos priemonių.

Grafiko ekslibrisuose randame daugelio žinomų menininkų, sportininkų, gydytojų, mokytojų ir kitų žymių Lietuvos asmenybių pavardes. Ypač daug knygos ženklų yra skirta Lietuvos teisininkams, advokatams, notarams, teisėjams ir prokurorams. Tai suprantama, nes autorius ir pats buvo Lietuvoje žinomas advokatas.

Daugiau kaip per penkiasdešimt kūrybos metų S. Katauskas sukūrė virš 400 ekslibrisų. Dailininko sukurti ekslibrisai puošia įvairių bibliotekų knygas, papildė Lietuvos ir užsienio šalių galerijų, muziejų ir privačių kolekcijų rinkinius. Jie užima deramą vietą Lietuvos dailės istorijoje ir yra įprasminti kultūros pavelde.

Dailininkas nuo 1967 m. dalyvavo asmeninėse ir grupinėse parodose, vietiniuose ir tarptautiniuose ekslibrisų konkursuose Lietuvoje ir užsienyje. Menininkas asmenines parodas rengė Lietuvoje, dalyvavo ekslibrisų parodose Belgijoje, Danijoje, Estijoje, Italijoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Suomijoje, Šveicarijoje, Olandijoje, Ukrainoje, Vengrijoje, Vokietijoje ir kt. 1975 m. Malborko (Lenkija) bienalėje S. Katausko sukurtas ekslibrisas pelnė parodos sidabro medalį, o 1988 m. Pasaulio lietuvių dailininkų ekslibrisų parodoje Adelaidėje (Australija) grafiko sukurtas knygos ženklas teisininkui J. Petrėnui pelnė pirmąją premiją.

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos virtuali paroda yra skirta dailininko ir teisininko Savinijaus Katausko gimimo sukakties 85-mečiui. Joje eksponuojama keturiasdešimt dailininko S. Katausko nuo 1967 iki 2012 metų sukurtų darbų iš teisininko Jono Nekrašiaus asmeninio rinkinio ir dvidešimt du darbai iš Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondo rinkinio.

Tekstas Jono Nekrašiaus

Turinį redagavo ŠAVB Knygos grafikos centro tyrėja Gražina Montvidaitė

Komentarai

Skip to content