Apie Gerardą Bagdonavičių

GERARDAS BAGDONAVIČIUS (1901 07 25 Radviliškyje – 1986 02 03 Šiauliuose).

Unikalus ir universalus menininkas, pedagogas, kraštotyrininkas. Grafikas, tapytojas, scenografas, knygų ir žurnalų iliustruotojas, fotografas, dizaineris, architektas, lietuvių kino aktorius, ekslibrisų kūrėjas.

Gerardas Bagdonavičius yra glaudžiai susiję su Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešąja biblioteka. Čia jis buvo dažnas lankytojas, tuometėje bibliotekos Muzikos svetainėje mėgo skambinti pianinu. Jo įmantraus šrifto įrašų yra bibliotekos skaitytojų atsiliepimų knygoje.

Bibliotekoje saugomas dailininko atminimas. Nuo 2000 metų čia veikiantis Ekslibrisų muziejus reorganizuotas į ekslibrisų fondą ir jam suteiktas dailininko Gerardo Bagdonavičiaus vardas. G. Bagdonavičius laikomas ekslibrisų klasiku, modernaus ekslibriso pradininku Lietuvoje.

Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fonde saugoma apie 5 000 knygos ženklų ir leidinių apie ekslibrisus. Ypač vertinga fondo kolekcijos dalis – paties G. Bagdonavičiaus ekslibrisai. 1980 m. kovo 25 d. net 40 kūrinių su įrašais dailininkas dovanojo bibliotekai. Kol kas nėra sukauptos visos šio žanro jo darbų kolekcijos. Yra išlikę daug netiražuotų ekslibrisų projektų, variantų. Manoma, kad G. Bagdonavičius yra sukūręs apie 200 ekslibrisų.

G. Bagdonavičiaus atminimas įamžintas prof. Vaidoto Janulio vario raižinyje „Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondas“. Jame išraižytas dailininko sau sukurtas ekslibrisas. 1931 m. Tarptautinėje ekslibrisų parodoje Los Andžele už šį kūrinį dailininkas buvo apdovanotas garbės raštu. Atminimo lentą galima apžiūrėti bibliotekos Meno ir muzikos skaitykloje.

Pasitinkant 75-metį

G. Bagdonavičius savo namuose (Aušros al., Šiauliai)

Algirdo Musneckio nuotraukos (1975-11-20). Nuotraukos saugomos Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fonde.

Nuotraukoje Gerardas bagdonavičius savo namuose Nuotraukoje Gerardas bagdonavičius savo namuose Nuotraukoje Gerardas bagdonavičius savo namuose Nuotraukoje Gerardas bagdonavičius savo namuose

 
Skip to content