Atradimų džiaugsmas: kritikų įvertintos ir premijuotos knygos

Paroda, Virtuali paroda
Biblioteka

Ilgi žiemos vakarai kvieste kviečia jaukiai ir šiltai įsitaisyti namie ir užsiimti mėgstama veikla. Vakarus maloniai galime leisti ne tik su mielais bičiuliais ir šeimos nariais, bet ir su laiko patikrintomis ar seniai planuotomis perskaityti knygomis. Jei dar tik ieškote ką skaityti, siūlome pasidomėti pasaulinės literatūros premijas pelniusių rašytojų darbais. Literatūros premijos atkreipia dėmesį į tai, kas literatūroje nauja arba į tuos autorius, kurie sukūrė originalų ir reikšmingą savo kūrybos lauką, ir leidžia susipažinti su netikėtai tikrovę vaizduojančiais kūriniais.

Virtualia paroda kviečiame skaityti naujausias kritikų įvertintas ir premijuotas knygas, kurių puslapiuose rasite nuoširdumą, sąmojį, išmintį, meilę, stačiokiškus juokus, filosofiją, subtilius santykius ir sudėtingus žmonių vidinius išgyvenimus.

 

Malonaus skaitymo!

2023 m. Nobelio premijos laureato knyga

Jon Fosse. Vaizdai iš vaikystės. – Vilnius: Aukso žuvys, 2020. – 160 p.

Autobiografiniuose kūriniuose „Vaizdai iš vaikystės“ ir „Sesutė“ žodiniu minimalizmu, vengiant faktų ir bravūros, kuriamos tapybiškos scenos, kuriose autorius į vieną supina skausmingas ir juokingas vaikystės patirtis. Skaitytojas pasineria į Strandebarmo, kuriame rašytojas užaugo, kraštovaizdį su jo fjordais ir kalnais, avimis ir ūkiais, maldos namais ir jaunimo klubais.
Apsakyme „Taip viskas prasidėjo“ jautriai perteikiama pirmosios meilės tema, bundantys jausmai ir juslės.
„Rytas ir vakaras“ – apysaka, parašyta su koncentruota poezijos jėga, kurioje apmąstomas žmogaus gyvenimas nuo pat gimimo iki mirties.

Jon Fosse gimė 1959-tais metais, Norvegijoje. Jis yra vienas garsiausių šiuolaikinių šalies rašytojų. Pirmoji autoriaus knyga išleista 1983-iais metais. Nuo tada Jon Fosse sukūrė apie penkiasdešimt įvairiausių tekstų, kuriuos sudaro tiek trumpoji proza, dramos, tiek romanai bei knygos vaikams. Rašytojo darbai išversti į daugiau nei keturiasdešimt kalbų. Leidinys „The Daily Telegraph“ Jon Fosse įtraukė į gyvų genijų šimtuką. Rašytojui jame atiteko aštuoniasdešimt trečia vieta.
Jon Fosse taip pat yra laikomas vienu ryškiausių dramaturgų pasaulyje. Jo spektakliai įvairiose šalyse rodyti tūkstančius kartų. Už savo kūryba Jon Fosse apdovanotas įvairiomis prestižinėmis premijomis. Norvegijos karalius jam suteikė išskirtinį apdovanojimą – garbės rezistenciją Valdovų rūmuose už indėlį į šalies meną ir gyvenimą.

 

Jennifer Egan. Saldainių namelis. – Vilnius: Sofoklis, 2023. –  384 p.

Mes visi trokštame ryšio su kitais, meilės ir autentiškumo. Tačiau kas nutinka, kai pagautas smalsumo žmogus sutinka paaukoti savo privatumą?
Ko vertos mūsų mintys ir jausmai, kai jie priklauso ne tik mums vieniems, bet ir visiems norintiems? Nerti į kitų prisiminimus – tarsi berti druskos ant žaizdos. Vis dėlto šis saldainių namelis taip traukia… Užėjęs į saldainių namelį negali būti tikras, koks iš jo išeisi – ir ar jis tave išvis paleis.

 

 

 

 

 

 

 

 

Louise Erdrich. Naktinis sargas. – Vilnius: Alma littera. 2022. – 464 p.

Romanas paremtas realia autorės senelio gyvenimo istorija. Jis taip pat naktimis dirbo sargu gamykloje, ir kovodamas dėl savo gentainių iš mažo Šiaurės Dakotos indėnų kaimelio nukeliavo iki pat Vašingtono. Tačiau tai ne tik istorija. Tai ir galingas pasakojimas apie meilę ir mirtį, apie skurdą ir nepriteklius, apie draugystę ir gyvybiškai svarbius bendruomenės saitus.
Prestižinėmis premijomis įvertintas romanas pasižymi neįtikėtinu lengvumu ir elegancija, dvelkia subtiliu poetišku humoru ir negailestingai skaudžia proza, o jo istorija ne tik įtraukia, bet ir užkabina giliausius skaitytojo jausmus.

 

 

 

 

 

 

 

Louise Erdrich. Nuosprendis. – Vilnius: Alma litera, 2023. – 432 p.

 Tai romantikos nestokojanti knyga apie ypatingus paprastus gyvenimus, mėgavimąsi kasdienybe, meilę knygoms ir kalbai, šeimą, kurią susikuriame iš sutiktų žmonių, tačiau ji taip pat ryžtingai politiška, kaip būdinga Louise Erdrich kūrybai, ir paliečianti aktualius įvykius.
Tai  įtaigi istorija apie tai, kas padeda susidoroti su skausmu ir baime, neteisybe ir liga.

 

 

 

 

 

 

 

 

Alice Walker. Purpuro spalva. – Vilnius: Sofoklis, 2023. – 288 p.

1982-aisiais pasirodęs romanas „Purpuro spalva“ – kultinis kūrinys apie juodaodžių gyvenimą, žiaurius tarpusavio santykius ir gelbstinčią draugystę rasistiškose pietrytinėse JAV valstijose XX a. pradžioje.
2019-aisiais „BBC News“ įtraukė „Purpuro spalvą“ į reikšmingiausių romanų šimtuką.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mario Desiati. Išvykėliai. –  Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. – 336 p.

Viename ryškiausių ir įdomiausių šiandienos italų literatūros kūrinių,  autorius vaizduoja savo kartą, paženklintą egzistencinio nerimo ir nesaugumo dvasios: emigracija jai – ir galimybė, ir skaudus atotrūkis. Išvykėliais (spatrièt) Apulijos tarmėje vadinami emigruojantys tautiečiai, o drauge nepritapėliai, keistuoliai ir kiti marginalai. Sunkiausiais momentais romano herojus gelbsti literatūra: milanietiškos vienatvės akimirkomis Klaudija panyra į Apulijos poečių tekstus, siunčia Frančeskui žinutes su pietiečių rašytojų žodžiais, taip apsinuogindama ir sutvirtindama jų sielų giminystę.
Berlynietiški klaidžiojimai persipina su literatūrinėmis nuorodomis ir ilgesiu.

 

 

 

 

 

 

 

Sandro Veronesi. Tu ir esi kolibris. – Vilnius: Baltos lankos, 2021. – 336 p.

Šis pasakojimas – išmintinga meditacija apie šeimą, žmogaus širdį, gedinčiojo skausmą ir kiekvieno troškimą gyventi geriausią įmanomą gyvenimą iš geriausiųjų.
Romano  architektūroje iš įvairiausių kasdienybės detalių sukuriamas ištisas žmogaus pasaulis, lakiame laike ir svaigiame Italijos kolorite ištįstantis
nuo XX a. septintojo dešimtmečio iki dabarties ir artimos ateities.

 

 

 

 

 

 

 

Brigitte Giraud. Gyvenk greitai. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023. – 192 p.

Knyga – ne tik subtilus, universalus pasakojimas apie mylimo žmogaus netektį ir sunkų atsigavimo laiką, ne tik grožinės literatūros ir privataus gyvenimo santaka, bet ir spalvinga Roko kartos žmonių, dešimtojo dešimtmečio Prancūzijos gyvenimo mozaika – tarsi gyvenimo būdo vadovas po santykių peripetijas su draugais ir artimiausiais, po nuomojamus ir remontuojamus būstus, aistringą domėjimąsi muzika ir motociklais

 

 

 

 

 

 

 

 

Mary Lawson. Varnų ežeras. – Vilnius:  Alma littera, 2023. – 296 .

Šioje dramoje apie meilę ir nesusipratimus, apie povandenines pykčio ir apmaudo sroves.
M. Lawson su širdį veriančiu humoru augina įtampą, tobulai suvaldydama pasakojimą ir apversdama skaitytojo lūkesčius aukštyn kojomis.

 

 

 

 

 

 

 

 

Walter Tevis. Valdovės gambitas. – Vilnius: Baltos lankos, 2022.  – 384 p.

Tituluojamas naujai atrasta klasika, vertinamas už savitą stilių, romanas  – tai daugiabriaunė likimo nuskriaustos nuo priklausomybių kenčiančios ir sykiu genialiu talentu apdovanotos moters brandos istorija konservatyvioje, stereotipų ir lyčių nelygybės kaustomoje XX a. antros pusės Amerikos visuomenėje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Douglas Stuart.  Šugis Beinas. – Vilnius: Baltos lankos, 2022. – 554 p.

Romanas talentingai apnuogina skurdo nuožmumą ir griaunančią geismo jėgą, užjaučiamai brėžia žmogiškosios meilės ribas, vaizdžiai tapo liūdesio šešėlius ir vilties blyksnius. Tai duoklė praėjusiai Škotijos istorijos epochai ir nepalenkiamai žmogaus valiai išgyventi bet kokiomis sąlygomis.

Tai – debiutinis autoriaus romanas, apdovanotas 2020 m. „Booker Prize”, tapęs metų grožine knyga prestižiniuose „British Book Awards” apdovanojimuose, nominuotas gausybei kitų literatūros premijų, tarp kurių – ir „National Book Awards”. Šis kūrinys išleistas 39 šalyse.

 

 

 

 

 

 

Mary Lawson. Varnų ežeras. – Vilnius:  Alma littera, 2023. – 296 .

Šioje dramoje apie meilę ir nesusipratimus, apie povandenines pykčio ir apmaudo sroves. M. Lawson su širdį veriančiu humoru augina įtampą,
tobulai suvaldydama pasakojimą ir apversdama skaitytojo lūkesčius aukštyn kojomis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ateikite į bibliotekos Abonementą arba užsisakykite knygas per portalą iBiblioteka.lt (https://ibiblioteka.lt/metis/).

 

 

Komentarai

Skip to content