Poezija: kai eilėraštyje lieka ne rankų, o širdies šešėlis (Just. Marcinkevičius)

Paroda, Virtuali paroda
2022-05-01 / 2022-05-01
Abonementas

Kovo 21-ąją džiaugiamės pavasario lygiadieniu ir minime Pasaulinę poezijos dieną. Šiandien poezija mums svarbi ir jos mums iš tiesų reikia. Poezija žadina dvasios pilnatvę, teikia ramybę ir paguodą. Poezija yra stipri jėga, paveikianti žmogų, ji atveria, priverčia susimąstyti.

Poezija egzistuoja gamtos reiškiniuose ir žmonių santykiuose. Egzistuoja pačioje mūsų būtyje ir būties jautime. (Antanas A. Jonynas)
Poezija yra vaizdžiausia žmogaus jausmų, minčių bei patirčių išraiška. (V. Šoblinskaitė)

Poezija yra…
Jau taip seniai mane kankina,
Taip jau skaudžiai degina.
Ieškojimas atsakymo
Į klausimą,
Kurio galbūt visai nėra:
Kur slepiasi poezija,
Ir kas yra poezija,
Ir kam ji reikalinga.
Šiam nerimstančiam,
Šiam laimės neatrandančiam
Pasauliui?..
Poezija yra…
Aš nustebau,
Kai šį pavasarį
Naujai savęs paklausiau:
Kas yra poezija,
Ir kai širdis,
Ieškojimo vargingo iškankinta,
Tą mano klausimą
Atgręžė prieš mane:
O kas nėra poezija?

(A. Jonynas „Šį pavasarį“)

Virtualioje parodoje pristatome šiuolaikinę lietuvių poeziją. Jaunųjų poetų knygose gausu įvairiausių temų, poetinių formų, dramatiškų būsenų, išgyvenimų. Skaitykime poezijos knygas ir atitrūkime nuo kasdienybės.

Parodą parengė vyresn. bibliotekininkė Albina Dunauskienė.

 

Šiuolaikinė lietuvių poezija

Lietuvių autorių poezijos knygos  (Metų knygos rinkimai 2021)

 

Balakauskas M. Apmaudas. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020. – 61 p.

Poetas gilinasi į kitokias temas, nei šiuo metu įprasta ar populiaru. Užuot tyrinėjęs jauno žmogaus nerimastingo gyvenimo, jausenų ir būsenų temas, jis kalba apie laisvės kartos žmogų, peržengusį trisdešimties metų ribą. Kūrėjas apmąsto šiuolaikinio žmogaus būtį Nepriklausomybės laikotarpiu, kai, regis, visko pakanka, bet nuolat pristinga vidinių išteklių tiesiog gyventi.

 

 

 

 

 

 

 

Jonynas A. A. Naujieji sonetai, 2018–2020. – Vilnius: Tyto alba, 2020. – 49 p.

Antano A. Jonyno eilėraščių rinkinį sudaro nauji, 2018–2020 metais parašyti sonetai. Klasikinė forma ir skambesys paradoksaliai dera su ironišku, bet šiltu ir neabejingu žvilgsniu į pasaulį.

 

 

 

 

 

 

 

Buividavičiūtė L. Tamsieji amžiai. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021. – 80 p.

Poetės eilėraščiai pasižymi nesumeluotu žvilgsniu į savo ir Kito patirtis. Knygos išskirtinumas – drįstama liestis prie mažiau lietuvių poezijoje atvirai artikuliuotų patirčių – sudėtingos motinystės, psichikos sveikatos problemų. Eilėraščiai atliepia sudėtingą, šešėlinį moters pasaulį. Kultūros intertekstai čia savitai interpretuojami, kuriant unikalias poetinio pasaulio prasmes.

 

 

 

 

 

 

 

Valenta A. Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms. – Vilnius: Asociacija „Slinktys“, 2020. – 87 p.

Alvydo Valentos poezija ryškiausiai atstovauja egzistencialistinei mūsų poezijos krypčiai. Jo pastarojo meto kūrybai būdingas susitelkimas į antikos kūrinius. Autorius Homero epus perskaito postmodernaus XXI amžiaus žmogaus žvilgsniu, ieškodamas paralelių, pasikartojančių konfliktų, situacijų ir siužetinių linijų tarp „Iliadoje“ ir „Odisėjoje“ aprašytų įvykių.

 

 

 

 

 

Lietuvių autorių poezijos knygos iš Kūrybiškiausių metų knygų dvyliktuko

 

Grajauskas G. Nykstamai menkų dydžių poveikis megastruktūroms. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021. – 104 p.

Knygoje autorius lieka ištikimas kūrybos gerbėjams – trumpi, lakoniški, atmosferiški tekstai, keliomis eilutėmis sukuriantys pasaulio vaizdą. „Eilėraštį prisišaukti galima, tačiau ne prie darbo stalo, o gatvėje, autobuse, kavinėje ar turguje – ten, kur jie paprastai ir gyvena. Tarp žmonių“, – sako poetas.

 

 

 

 

 

 

 

 

Liutkevičius R. Šokis įsuka šviesą. – Vilnius: Bazilisko ambasada, 2021. – 102 p.  

Miesto paraštėse, pilkosiose erdvėse, atskirtyje, sukant ratus parkų labirintais, bėgant nuo praeities, visa apimančios beprasmybės, naikinančio vienatvės, savinaikos polėkio, tave lydi aštri ir akinanti, švelni ir sauganti šviesa, tave lydi šokis, auginantis ir griaunantis, užgesusių lempučių šokis

 

 

 

 

 

 

 

Norvilas G. Akla valtis: eilėraščiai proza ir kiti įvykiai. – Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021. – 88 p.

Tai savotiška išvarymo iš Rojaus sodo, Nojaus mito interpretacija, aidas, tvano refleksija. Knygą netgi būtų galima pavadinti poema. Poeto kūrybinei raiškai būdingi piešiniai, kuriuos autorius traktuoja kaip eilėraščius-paišus. Tam tikra prasme tai – knyga performansas.

 

 

 

 

 

 

 

Platelis K. Korijantys veidrodžiai. – Odilė, 2021. – 144 p.

Knygoje originalios metaforos atveria netikėčiausias prasmes, kviečia intelektiniam bendravimui. Svarbiausia tema – tikrovės ir jos atspindžių sąmonėje niuansai. Riba tarp „yra“ ir „atrodo“ bėgant metams gal blunka tartum korijantis veidrodis, tačiau labiau išryškėja poetinio žodžio magija. Skaitytojai ras ir žavios intertekstų žaismės, ir aktualių įžvalgų, ir smagaus humoro.

 

 

 

 

 

 

 

Ateikite į bibliotekos abonementą arba užsisakykite knygas per portalą iBiblioteka.lt (https://ibiblioteka.lt/metis/).

Komentarai

Skip to content